#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru
Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru
calendar 23. 4. 2010

Pro dvojče je lepší, když má v děloze sestru

Dvojče, které se o místo v děloze dělí se sestrou, se prý narodí zdravější, než kdyby jeho "spolubydlící" byl mužského pohlaví. Alespoň to tvrdí izraelští vědci ve své studii.

Dvojče, které se o místo v děloze dělí se sestrou, se prý narodí zdravější, než kdyby jeho "spolubydlící" byl mužského pohlaví. Alespoň to tvrdí izraelští vědci ve své studii.

Ve svých tvrzeních vycházejí z výsledků retrospektivní studie, která se zaměřila přesně na 2 704 párů dvouvaječných dvojčat. V sedmdesáti procentech případů byla dvojčata odlišného pohlaví, ve čtrnácti procentech byla obě dvojčata chlapci a ve zbylých šestnácti procentech dívky. Pokud byla obě dvojčata mužského pohlaví, narodila se častěji předčasně. Přesněji řečeno 9 % z nich se narodilo před 31. týdnem. Z dvojčat holčiček se narodilo před 31. týdnem 5,5 %.

Holčičky, které sdílely dělohu spolu s bratrem, se častěji narodily s neurologickými obtížemi nebo nedostatečně vyvinutými plícemi. O malinko nižší byly i průměrné porodní hmotnosti chlapců, kteří byli v děloze spolu bratrem.

Více živin pro brášku

Přesné vysvětlení, proč mužský plod na své dvojče působí nepříznivě, nemají ani samotní vědci. Domnívají se, že by příčinou mohl být transport některých látek, například hormonů, mezi oběma plody, který negativně ovlivňuje vývoj toho druhého. Dalším důvodem, proč by se plodům mužského pohlaví mohlo v děloze lépe dařit se sestrou než s bratrem, by mohl být fakt, že ženské plody v období nitroděložního vývoje rostou pomaleji. Díky tomu nespotřebují pro svůj růst tolik živin, a proto jich pak více zbude na "brášku".

A pak je tu i další možnost. Sestra v děloze neznamená podle expertů žádný ochranný faktor. Spíše to jen poukazuje na skutečnost, že čím víc plodů mužského pohlaví je v děloze, tím může, ale samozřejmě nemusí, být situace o něco složitější. Muži mají totiž obecně počátek svého života oproti ženám trochu komplikovanější. To potvrzují i závěry předchozích studií, podle nichž plody mužského pohlaví mají větší pravděpodobnost, že přijdou na svět předčasně. Také se častěji rodí císařským řezem a mají více zdravotních obtíží během porodu.

(jas)

Zdroj: http://www.ivf.net

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více