#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Příroda a biologické hodiny se ošálit nedají
Příroda a biologické hodiny se ošálit nedají
calendar 8. 5. 2009

Příroda a biologické hodiny se ošálit nedají

Patříte i vy mezi ženy, které si říkají, že na rodinu je času dost? Je před vámi slibná kariéra, chcete ještě hodně cestovat a užívat si života bez závazků.

Patříte i vy mezi ženy, které si říkají, že na rodinu je času dost? Je před vámi slibná kariéra, chcete ještě hodně cestovat a užívat si života bez závazků. Zní to lákavě, ale nezapomeňte, že čas běží a biologické hodiny tikají neúprosně. S narůstajícím věkem klesá šance na otěhotnění a s překročením třiceti pěti let roste riziko narození dítěte s Downovým syndromem.

Muži jsou ve výhodě

Na rozdíl od mužů, kterým se vytváří nové spermie až do vysokého věku, mají ženy vajíčka vytvořena již před narozením a žádná nová pak už nevznikají. Umíte si určitě představit, kolik různých vlivů na vajíčka v průběhu života působí. Tím se snižuje jejich schopnost oplození a může docházet i k chromozomálním poruchám. Z toho mohou vyplynout problémy s početím či případná neplodnost. V pozdějším věku pak např. i zvýšené riziko narození dítěte s Downovým syndromem.

Jeden je málo, tři už jsou moc

Downův syndrom je geneticky podmíněné onemocnění způsobené tzv. trizomií 21. chromozomu. Zdravý člověk má dva 21. chromozomy, postižený Downovým syndromem ale tři. Právě nadbytečný chromozom je zodpovědný za řadu typických příznaků, jako jsou šikmo posazené oči, krátký krk, nižší postava. Kromě toho je u Downova syndromu větší náchylnost k určitým nemocem a vrozeným vývojovým vadám, zejména vadám srdečním. Vždy je přítomna mentální retardace různého stupně.

Pokud se narodí dítě s Downovým syndromem, často rodina hledá, kde se stala chyba, kdo za to může. Nikdo za to nemůže, prostě se tak stalo. Je zbytečné ztrácet energii a trápit se něčím, co stejně už nejde změnit. Je mnohem lepší radovat se z každého, byť i malého pokroku. Časem zjistíte, že nejen oni od vás, ale také vy se od nich můžete mnohému naučit.

(jas)

Zdroj:
cs.wikipedia.org
www.downuvsyndrom.wz.cz
www.crmzlin.cz

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více