#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Příčinou nevysvětlené neplodnosti může být celiakie
Příčinou nevysvětlené neplodnosti může být celiakie
calendar 27. 8. 2009

Příčinou nevysvětlené neplodnosti může být celiakie

Snažíte se horem dolem, a miminko ne a ne přijít? Jedním z důvodů může být třeba i nesnášenlivost lepku. <br>

Snažíte se horem dolem, a miminko ne a ne přijít? Jedním z důvodů může být třeba i nesnášenlivost lepku.

Komplikované onemocnění střevní stěny způsobené autoimunitou se nazývá celiakie (jiným názvem glutenová enteropatie). Laicky se tomuto onemocnění říká nesnášenlivost lepku. Vypadá nevinně, ale ve skutečnosti je poměrně závažné. Nemusí být po dlouhou dobu u člověka rozpoznáno pro málo typické příznaky, a po dlouhodobém neléčeném průběhu může vést dokonce i k ženské neplodnosti.

Celiakií trpí jeden Kanaďan ze sta

Co se děje u této střevní poruchy? V potravě je hojně obsažen bílkovinný prvek – tzv. gluten (hlavně v pšenici, ale také jiných obilninách). Při onemocnění celiakií vytváří imunitní systém pacienta proti glutenu protilátky – antiglutenové imunoglobuliny. Tyto potom poškozují střevní sliznici, narušují vstřebávání živin do těla a způsobují velké problémy v trávení. Imunita organismu tedy působí proti glutenu, ale protože je gluten už v těle vstřebán, v konečném důsledku je poškozována stěna střeva. Proto se toto onemocnění zařazuje mezi autoimunitní záněty (například spolu s revmat. artritidou, roztroušenou sklerózou a dalšími, protože je mechanismus poškození organismu podobný).

Projevy celiakie nebývají typické

Onemocnění nemusí mít nijak typické známky, a proto může snadno uniknout lékařské diagnóze. K typickým projevům se řadí průjem, bolesti břicha, ztráta hmotnosti, u dětí neprospívání, hubnutí, nadměrná plynatost, nadmutí břicha a podobně. Dále mohou s celiakií souviset i všeobecné (netypické) příznaky, jako jsou bolesti hlavy, anémie (chudokrevnost), únavnost, bolesti kloubů, nedostatek vitamínů v těle a další.

Neplodnost a imunita

Neléčená celiakie může vést až k neplodnosti, protože je porušena celá souhra imunity. Fungující imunita jako celek je při oplození nesmírně důležitá. Neplodnost je v Americe problémem každého šestého páru v reprodukčním věku. Přibližně u 15 procent z nich se příčinu neplodnosti nepodaří zjistit. Část této nejasné neplodnosti může být například zapříčiněna nerozpoznanou, a tím pádem neléčenou celiakií. Novinka v testování celiakie

V Kanadě proto uvedli na trh jednoduchý test, který usnadní diagnostiku celiakie. Test je důležitý hlavně v těch případech, kdy žena nemůže mít dítě, přestože jsou všechna její dosavadní vyšetření v normě. Jednoduchý test umožní testování glutenových protilátek dokonce v domácím prostředí, s pomocí jen jediné kapky krve.

Tento domácí test na přítomnost glutenových protilátek byl objeven ve Finsku a dává velikou naději neplodným párům. Když podstoupí všechna vyšetření a testem se nakonec zjistí celiakie, je toto onemocnění poměrně dobře léčitelné bezlepkovou dietou. Potom se i tyto dříve neplodné páry mohou dočkat vlastních potomků a vystoupit tak z řady "stigmatizovaných" neplodných párů.

(jnl)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
www.celiachometest.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více