4. 6. 2010
Pravdy a mýty o metodách asistované reprodukce
Metody asistované reprodukce jsou stále více využívané. Od roku 1978, kdy bylo počato první miminko ze zkumavky, zaznamenaly tyto metody obrovský rozmach.
Metody asistované reprodukce jsou stále více využívané. Od roku 1978, kdy bylo počato první miminko ze zkumavky, zaznamenaly tyto metody obrovský rozmach. Ačkoli se o umělém oplodnění mluví stále častěji, koluje v povědomí veřejnosti stále mnoho matoucích informací. Přinášíme ty nejčastější z nich.
Sterilita je infertilita
Tyto dva pojmy si mnozí často pletou. Sterilita ovšem znamená neschopnost otěhotnět. Infertilita zase neschopnost dítě donosit.
Neplodnost je ženský problém
Omyl. Přibývá stále více párů, kde je příčinou neplodnosti právě mužský faktor.
Při umělém oplodnění vždycky vznikají dvojčata nebo trojčata
Je pravda, že při umělém oplodnění je vyšší pravděpodobnost vícečetného těhotenství. Ale není to pravidlo a současné metody se tuto možnost snaží eliminovat například omezením počtu implantovaných embryí do dělohy.
Děti počaté metodou umělého oplodnění se častěji rodí s vrozenou vadou
Podle statistik se 3,5 % dětí počatých metodami asistované reprodukce rodí s vrozenou vadou. U dětí počatých přirozenou cestou se nějaká vrozená vady vyskytuje ve 2,5 % případů. Podle odborníků to ale není příliš velký rozdíl.
Léky využívané při hormonální stimulaci vaječníků způsobí dřívější menopauzu
Ani toho se není třeba obávat. Tyto léky totiž působí jen na folikuly (dutinka ve vaječníku, ve které dozrává vajíčko), které na začátku menstruačního cyklu začaly ve vaječníku uzrávat. Normálně však dozraje až do konce pouze jeden a ostatní zaniknou. A právě jejich zániku zabrání léky na stimulaci vaječníků. Díky nim pak uzraje více folikulů, a proto je možno odebrat i více vajíček.
Léky využívané při umělém oplodnění prý způsobují rakovinu vaječníků
Podle studií nejsou tyto léky spojeny se vznikem nádorů vaječníků.
A tak by výčet mohl pokračovat dál a dál. Shrnuto a podtrženo, metody asistované reprodukce mají mnohá negativa, ale ještě více pozitiv.
(jas)
Zdroje:
www.medic8.com
www.fertilityauthority.com
www.nlm.nih.gov
www.ivf-services.com