Články - detail

Domů dash Články dash Poloha dělohy – pro otěhotnění není podstatná
Poloha dělohy – pro otěhotnění není podstatná
calendar 28. 9. 2015

Poloha dělohy – pro otěhotnění není podstatná

Mnoho žen si dělá starosti, jestli jim poloha dělohy nemůže bránit v početí. Odpověď je jednoduchá: rozhodně ne.

Normální děloha je velmi pohyblivý orgán. Její poloha mezi konečníkem a močovým měchýřem je proměnlivá v závislosti na poloze těla, náplni konečníku a močového měchýře. Záleží též na tom, kolik dětí žena porodila.

Více možností 

  1. Děloha je nejčastěji uložena vepředu a mírně zahnutá dopředu.
  2. Stejně tak může být umístěna vzadu a zahnutá dozadu (lidově „zakloněná“). I to je zcela normální. Zakloněná děloha není nic nesprávného a tato poloha nezpůsobuje žádné nepříjemné příznaky. Dříve se tradovalo, že může mít za následek bolesti v zádech, zácpu nebo bolestivou menstruaci, dnes se již tento názor považuje za zastaralý.
  3. Nejméně častým místem dělohy je poloha střední, kdy orgán není skloněn ani vpřed, ani vzad. Ani toto umístění nemá z hlediska otěhotnění žádný klinický význam.

V devatenáctém století vydělávali gynekologové značné částky na tom, že ženám se zakloněnou dělohou zaváděli speciální pesary – zařízení, která ji měla polohovat dopředu. Na začátku dvacátého století bylo dokonce z téhož důvodu provedeno mnoho zbytečných operací, aby se „napravila“ pozice dělohy a nastala úleva od příznaků, které byly připisovány tomuto méně častému, ale naprosto přirozenému umístění.

Znát pozici musí operatér 

Poloha dělohy je však významná pro výkony, jako je interrupce nebo kyretáž, kdy se do orgánu vstupuje roztažením čípku. Tehdy je nutné znát velikost, tvar a umístění dělohy, aby se nemohlo stát, že se při zavedení nástrojů její stěna protrhne.

Bez vlivu na graviditu 

Dříve se odborníci domnívali, že zakloněná děloha může být nevýhodná pro početí, protože spermie musí urazit delší trasu. Ani toto tvrzení už se nepovažuje za pravdivé. Dokonce i v situaci, kdy je orgán „v záklonu“ držen například pozánětlivými srůsty nebo endometriózou, je početí stále možné. V takovém případě je ale vhodné konzultovat plánované těhotenství s gynekologem, aby nedošlo k uskřinutí dělohy v záklonu, které narušuje průběh těhotenství.

(pez)

Zdroje: HORNSTEIN, Theresa. Biology of women. Delmar, NY: Cengage Learning, 2011, p. cm. ISBN 143540033x.
GALLENBERG, Mary M. Tilted uterus: Can it lead to infertility?.

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více