#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Podvýživa ohrožuje plodnost
Podvýživa ohrožuje plodnost
calendar 13. 8. 2010

Podvýživa ohrožuje plodnost

Není náhoda, že za symbol plodnosti bývají považovány kypré ženské tvary zpodobněné například ve známé sošce Věstonické venuše. Dostatečná výživa má totiž z hlediska fertility zásadní význam.

Není náhoda, že za symbol plodnosti bývají považovány kypré ženské tvary zpodobněné například ve známé sošce Věstonické venuše. Dostatečná výživa má totiž z hlediska fertility zásadní význam. Proto mohou poruchy příjmu potravy představovat jednu z příčin neplodnosti.

Žádný tuk, žádná menstruace

Lidské tělo potřebuje ke správné produkci pohlavních hormonů určité procento tělesného tuku. Osoby trpící anorexií, bulimií nebo držící drastickou dietu mohou tuto tvorbu velmi snadno narušit. Ztráty tukové tkáně při hubnutí způsobují, že se organismus snaží ušetřit co nejvíce energie.

U žen by případné těhotenství představovalo příliš vysoké energetické nároky, a proto se předpokládá, že tělo raději utlumí tvorbu sexuálních hormonů, aby k němu nedošlo. Výsledkem je nepravidelná nebo žádná menstruace (amenorea), chybění ovulace a nemožnost otěhotnění. Naštěstí jde ale o poruchu přechodnou, která se po zlepšení stavu výživy obvykle rychle upravuje.

I pro muže představuje nízká tělesná hmotnost problém. S váhou totiž klesá i počet spermií, a tedy i plodnost jako taková.

Komplikované těhotenství

Špatná výživa nemusí jen snížit šanci na početí, ale může také ohrozit samotné těhotenství, a to v mnoha směrech. Zvyšuje se riziko potratu, předčasného porodu, opožděného nitroděložního vývoje a nízké porodní váhy dítěte, ale také novorozeneckého úmrtí. Studie dokonce prokázaly, že na zdraví dítěte má větší vliv to, co žena jí před otěhotněním, než strava během vlastní gravidity.

Chcete-li snadno otěhotnět, hlídejte si svou váhu. Kromě podvýživy je z tohoto hlediska problematická také nadváha a obezita, která rovněž negativně ovlivňuje reprodukční funkce. Ideální pro početí je proto ideální váha a především ideální množství tuku v těle.

(veri)

Zdroj:
www.helium.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více