13. 8. 2010
Podvýživa ohrožuje plodnost
Není náhoda, že za symbol plodnosti bývají považovány kypré ženské tvary zpodobněné například ve známé sošce Věstonické venuše. Dostatečná výživa má totiž z hlediska fertility zásadní význam.
Není náhoda, že za symbol plodnosti bývají považovány kypré ženské tvary zpodobněné například ve známé sošce Věstonické venuše. Dostatečná výživa má totiž z hlediska fertility zásadní význam. Proto mohou poruchy příjmu potravy představovat jednu z příčin neplodnosti.
Žádný tuk, žádná menstruace
Lidské tělo potřebuje ke správné produkci pohlavních hormonů určité procento tělesného tuku. Osoby trpící anorexií, bulimií nebo držící drastickou dietu mohou tuto tvorbu velmi snadno narušit. Ztráty tukové tkáně při hubnutí způsobují, že se organismus snaží ušetřit co nejvíce energie.
U žen by případné těhotenství představovalo příliš vysoké energetické nároky, a proto se předpokládá, že tělo raději utlumí tvorbu sexuálních hormonů, aby k němu nedošlo. Výsledkem je nepravidelná nebo žádná menstruace (amenorea), chybění ovulace a nemožnost otěhotnění. Naštěstí jde ale o poruchu přechodnou, která se po zlepšení stavu výživy obvykle rychle upravuje.
I pro muže představuje nízká tělesná hmotnost problém. S váhou totiž klesá i počet spermií, a tedy i plodnost jako taková.
Komplikované těhotenství
Špatná výživa nemusí jen snížit šanci na početí, ale může také ohrozit samotné těhotenství, a to v mnoha směrech. Zvyšuje se riziko potratu, předčasného porodu, opožděného nitroděložního vývoje a nízké porodní váhy dítěte, ale také novorozeneckého úmrtí. Studie dokonce prokázaly, že na zdraví dítěte má větší vliv to, co žena jí před otěhotněním, než strava během vlastní gravidity.
Chcete-li snadno otěhotnět, hlídejte si svou váhu. Kromě podvýživy je z tohoto hlediska problematická také nadváha a obezita, která rovněž negativně ovlivňuje reprodukční funkce. Ideální pro početí je proto ideální váha a především ideální množství tuku v těle.
(veri)
Zdroj:
www.helium.com