12. 8. 2014
Podpořte rychlé početí správným jídlem
Zdravá strava je důležitá pro fungování celého organismu i jednotlivých orgánů. Výjimkou není ani reprodukční systém. Pokoušíte-li se neúspěšně o miminko, problém může být i v nesprávném stravování. Nabízíme výběr nejúčinnějších potravin, které mohou pomoci zvýšit vaši šanci otěhotnět.
Zdravá strava je důležitá pro fungování celého organismu i jednotlivých orgánů. Výjimkou není ani reprodukční systém. Pokoušíte-li se neúspěšně o miminko, problém může být i v nesprávném stravování. Nabízíme výběr nejúčinnějších potravin, které mohou pomoci zvýšit vaši šanci otěhotnět.
Existuje mnoho pravidel ohledně jídla, kterých byste se měla držet, když jste těhotná. Co když se ale o mateřství zatím jen snažíte? Mohou některé potraviny zvýšit schopnost počít dítě? Doporučujeme 7 „položek“, které byste do svého jídelníčku určitě měly zařadit, pokud chcete šance na otěhotnění zvýšit.
1. Fazole
Vědci z Harvardovy univerzity potvrdili následující: ženy, které se aktivně snažily otěhotnět a jejich strava byla převážně ze živočišných bílkovin, měly o 39 % vyšší pravděpodobnost neplodnosti. Naopak ty, které jedly hodně rostlinných bílkovin, měly s početím mnohem menší problémy. Co tak proto přidat do salátu cizrnu nebo dát si vegetariánské chilli? Nemáte rádi fazole? Zdravé rostlinné bílkoviny najdete i v čočce, tofu, ořeších či v eidamském sýru.
2. Zmrzlina
Ano, čtete správně. Jedna až dvě porce plnotučného mléka nebo jiných mléčných produktů denně působí pozitivně na plodnost. Nízkotučné výrobky naopak naruší rovnováhu hormonů v těle a brání tak ovulaci. Nahraďte tedy nízkotučné mléko plnotučným, ale nezapomeňte tyto nadbytečné kalorie ve své stravě kompenzovat.
3. Listová zelenina
Špenát, brokolice, salát a jiné druhy listové zeleniny jsou bohaté na foláty a vitaminy skupiny B, které podle některých studií podporují ovulaci. O salát se podělte i se svým partnerem. Jeho spermie budou zdravější, čímž se potenciálně snižuje pravděpodobnost potratu či vznik geneticky podmíněných vad u dítěte. Muži, kteří dodržují doporučený příjem vitamínů, mají o 20 % nižší počet abnormálních spermií.
4. Dýňová semínka
Jsou zdrojem železa, podobně jako jiné rostlinné nebo železem obohacené potraviny. Ženy, které pravidelně braly doplňky s obsahem železa, měly o 40 % nižší výskyt problémů s otěhotněním než ty, které železo nebraly. Doporučujeme zapéct toast s dýňovými semínky v troubě a křupavý, a navíc plodnost zvyšující snack je hotov.
5. Celozrnný chléb
Komplexní sacharidy se tráví sice déle než rafinované cukry, ale pomáhají udržovat hladinu cukru a tím inzulínu stabilní. Jistě se ptáte, jak to souvisí s otěhotněním. Zvýšená hladina inzulínu může narušit tvorbu a působení pohlavních hormonů. Zvolte tmavý chléb místo bílého, hnědou rýži a celozrnné těstoviny.
6. Olivový olej
Tento typ oleje je bohatý na nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají zvyšovat citlivost tkání na inzulín a snižují zánět kdekoli v těle. Zánět totiž negativně ovlivňuje ovulaci, oplodnění a časný vývoj zárodku. Olej přidejte do salátů s octem balsamico nebo při vaření jako náhradu másla.
7. Losos
Tato ryba žijící ve studené vodě je plná omega3-mastných kyselin, které pomáhají regulovat pohlavní hormony a zvyšují průtok krve do pohlavních orgánů. V lososu byla prokázána i nižší koncentrace rtuti než v ostatních rybách. Pamatujte, že ryby jako žralok, mečoun či makrela na talíř nepatří, pokud se snažíte otěhotnět.
Čemu se vyhnout
Na transnenasycené mastné kyseliny, které najdete v pečených, smažených a jiných zpracovaných jídlech, si dejte pozor. Tyto tuky snižují schopnost těla reagovat na inzulín, čímž vzniká vyšší náchylnost k nepravidelné ovulaci.
(bri)
Zdroj: www.parents.com