#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Podle výzkumu spokojenost klientů v centrech asistované reprodukce stoupá
Podle výzkumu spokojenost klientů v centrech asistované reprodukce stoupá
calendar 25. 11. 2013

Podle výzkumu spokojenost klientů v centrech asistované reprodukce stoupá

V průběhu července až října 2013 probíhal v 11 centrech asistované reprodukce v České republice výzkum zaměřený na jejich strukturu a hlavně na spokojenost klientů. Anketu vyplnilo celkem 451 respondentů. Jaké přinesla výsledky?

V průběhu července až října 2013 probíhal v 11 centrech asistované reprodukce v České republice výzkum zaměřený na jejich strukturu a hlavně na spokojenost klientů. Anketu vyplnilo celkem 451 respondentů. Jaké přinesla výsledky?

Výsledky jsou převážně pozitivní

  1. Celková spokojenost klientů je na velmi vysoké úrovni – 82% klientů uvedlo, že jsou s centrem velmi spokojeni. To je od roku 2010 zlepšení o 10%.
  2. Klienti jsou ke svému centru velmi loajální – 95% dotazovaných by příště využilo služeb stejného centra jako doposud. Většina by také své centrum doporučila i známým.
  3. Celková poskytnutá péče byla hodnocena jako velmi dobrá (32%) až výborná (63%).

Poslední parametr byl pro celkovou spokojenost klientů nejvýznamnější. Nejčastějšími návrhy pro zlepšení byl kontakt se stále stejným lékařem, kratší čekací doby a podrobnější informace během léčby.

Polepšily si zdravotní sestry

Co se týče personálu, klienti oceňují nejen odbornost, ale i tzv. „soft skills“ – tedy porozumění, empatii a vzbuzování dobrého pocitu. Zde si polepšují i zdravotní sestry, které dokáží srozumitelněji odpovídat na případné dotazy. V porovnání s ostatními ročníky této ankety se mírně snížila důvěra k ošetřujícímu lékaři, oproti tomu hodnocení schopnosti personálu vzbudit v pacientovi dobrý pocit se konstantně zvyšuje.

Hlavní slovo má gynekolog

Jedním z cílů výzkumu bylo také zjistit, podle jakých kritérií si pacienti své centrum asistované reprodukce vybírají. Kde získávají pacienti informace před první návštěvou „svého“ centra?

  • od lékaře/gynekologa – 57%
  • od příbuzných/přátel/kolegů – 51%
  • na Internetových vyhledávačích – 47%
  • na Internetových stránkách center – 44%

Nejdůležitější pro konečný výběr je slovo ošetřujícího gynekologa.

Rozdíly jsou v zázemí pro klienta

V čem se hodnocení jednotlivých center nejvíce liší, je zázemí pro klienta. Celkově je ale také hodnoceno nadprůměrně. Jako výborné ho označilo 56% respondentů, to je zlepšení o 6% oproti loňskému roku.

Spokojení klienti

Celkově jsou tedy pacienti s úrovní péče center asistované reprodukce velmi spokojeni. Oceňují hlavně profesionalitu personálu a přístup k pacientům. Na druhou stranu by uvítali kratší čekací doby a stále stejného ošetřujícího lékaře. Pouze 28% klientů uvedlo konkrétní pracoviště, které nejvíce potřebuje zkvalitnit – nejčastěji uvedli recepci.

(jez)

Zdroj: Agentura IBRS – International Business and Research Services s.r.o.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více