#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Plánujete miminko? Hlídejte si váhu a nekuřte
Plánujete miminko? Hlídejte si váhu a nekuřte
calendar 15. 11. 2010

Plánujete miminko? Hlídejte si váhu a nekuřte

Pokud patříte mezi ženy, které těhotenství předem plánují, pravděpodobně s ním vyčkáváte na tu nejvhodnější chvíli. Jak můžete na miminko připravit své vlastní tělo?

Pokud patříte mezi ženy, které těhotenství předem plánují, pravděpodobně s ním vyčkáváte na tu nejvhodnější chvíli. Když si odmyslíme takové aspekty, jako jsou správná doba z hlediska zaměstnání či finanční situace, zbývá otázka, jak můžete na miminko připravit své vlastní tělo.

Váha "tak akorát"

Oba extrémy, podváha i obezita, představují z hlediska těhotenství problém. Narušují proces ovulace, snižují šanci na početí, obecně zvyšují riziko komplikací při těhotenství samotném, ale i rizika případné anestezie a podobně. Snažte se proto dodržovat pravidla zdravé výživy, kde je základem různorodá a pravidelná strava s dostatkem tekutin. Raději se vyhýbejte přehnanému pití kávy, neboť podle vědeckých studií přispívá k častějším potratům a nižší porodní hmotnosti dítěte.

Zbavte se cigaret

Zapomeňte na kouření! Pro ženy kuřačky může už samotné otěhotnění představovat problém, neboť mají o třetinu nižší šanci, že k početí vůbec dojde. Svým "zlozvykemů pak mohou ohrozit na životě nejen své dítě, ale i sebe. Kouření je spojeno s častějšími potraty, mimoděložním těhotenstvím, předčasnými porody, nízkou porodní váhou dítěte, špatným vývojem placenty a dalšími komplikacemi. Přestat kouřit není snadné. Nestyďte se proto před svým lékařem za to, že si život bez cigarety jen těžko dovedete představit, a požádejte ho o pomoc při odvykání kouření.

Ani skleničku

Také s alkoholem se rozlučte. Jeho konzumace během těhotenství může být příčinou případného potratu, opožděného vývoje plodu nebo i tzv. alkoholového fetálního syndromu. Takto postižené dítě dostává od své matky do vínku poškozený mozek, abnormální rysy v obličeji, malý vzrůst a problémy s pozorností a učením. Protože není známo bezpečné množství vypitého alkoholu, které by těhotenství a dítě ještě neohrozilo, vyhněte se jeho konzumaci raději úplně.

Pochopitelně existují ještě mnohé další situace, kterých je třeba se vyvarovat. Patří mezi ně například vystavení se rentgenovému záření, užívání rizikových léků, kontakt s některými typy infekce a podobně. Neberte podobné okolnosti na lehkou váhu, a pokud si nejste jistá, zda mohou vaše budoucí nebo probíhající těhotenství ohrozit, raději kontaktujte svého lékaře.

(veri)

Zdroj: www.ivf-infertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více