Články - detail

Domů dash Články dash Plánujete miminko? Hlídejte si váhu a nekuřte
Plánujete miminko? Hlídejte si váhu a nekuřte
calendar 15. 11. 2010

Plánujete miminko? Hlídejte si váhu a nekuřte

Pokud patříte mezi ženy, které těhotenství předem plánují, pravděpodobně s ním vyčkáváte na tu nejvhodnější chvíli. Jak můžete na miminko připravit své vlastní tělo?

Pokud patříte mezi ženy, které těhotenství předem plánují, pravděpodobně s ním vyčkáváte na tu nejvhodnější chvíli. Když si odmyslíme takové aspekty, jako jsou správná doba z hlediska zaměstnání či finanční situace, zbývá otázka, jak můžete na miminko připravit své vlastní tělo.

Váha "tak akorát"

Oba extrémy, podváha i obezita, představují z hlediska těhotenství problém. Narušují proces ovulace, snižují šanci na početí, obecně zvyšují riziko komplikací při těhotenství samotném, ale i rizika případné anestezie a podobně. Snažte se proto dodržovat pravidla zdravé výživy, kde je základem různorodá a pravidelná strava s dostatkem tekutin. Raději se vyhýbejte přehnanému pití kávy, neboť podle vědeckých studií přispívá k častějším potratům a nižší porodní hmotnosti dítěte.

Zbavte se cigaret

Zapomeňte na kouření! Pro ženy kuřačky může už samotné otěhotnění představovat problém, neboť mají o třetinu nižší šanci, že k početí vůbec dojde. Svým "zlozvykemů pak mohou ohrozit na životě nejen své dítě, ale i sebe. Kouření je spojeno s častějšími potraty, mimoděložním těhotenstvím, předčasnými porody, nízkou porodní váhou dítěte, špatným vývojem placenty a dalšími komplikacemi. Přestat kouřit není snadné. Nestyďte se proto před svým lékařem za to, že si život bez cigarety jen těžko dovedete představit, a požádejte ho o pomoc při odvykání kouření.

Ani skleničku

Také s alkoholem se rozlučte. Jeho konzumace během těhotenství může být příčinou případného potratu, opožděného vývoje plodu nebo i tzv. alkoholového fetálního syndromu. Takto postižené dítě dostává od své matky do vínku poškozený mozek, abnormální rysy v obličeji, malý vzrůst a problémy s pozorností a učením. Protože není známo bezpečné množství vypitého alkoholu, které by těhotenství a dítě ještě neohrozilo, vyhněte se jeho konzumaci raději úplně.

Pochopitelně existují ještě mnohé další situace, kterých je třeba se vyvarovat. Patří mezi ně například vystavení se rentgenovému záření, užívání rizikových léků, kontakt s některými typy infekce a podobně. Neberte podobné okolnosti na lehkou váhu, a pokud si nejste jistá, zda mohou vaše budoucí nebo probíhající těhotenství ohrozit, raději kontaktujte svého lékaře.

(veri)

Zdroj: www.ivf-infertility.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více