Články - detail

Domů dash Články dash Pilulky zabraňující otěhotnění: neplodnosti se nebojte
Pilulky zabraňující otěhotnění: neplodnosti se nebojte
calendar 22. 9. 2014

Pilulky zabraňující otěhotnění: neplodnosti se nebojte

Užíváte perorální antikoncepci a bojíte se v budoucnu potíží s otěhotněním? Jsou takové obavy oprávněné? Nejen na internetu lze nalézt různé, leckdy protikladné názory. Podívejme se, co k tomuto tématu říkají vědci.

Užíváte perorální antikoncepci a bojíte se v budoucnu potíží s otěhotněním? Jsou takové obavy oprávněné? Nejen na internetu lze nalézt různé, leckdy protikladné názory. Podívejme se, co k tomuto tématu říkají vědci.

Vliv hormonální perorální antikoncepce na ženin organismus je příčinou mnoha vášnivých debat. V centru zájmu jsou především nežádoucí účinky tohoto typu ochrany včetně možného negativního vlivu na plodnost. Přinášíme nyní hlavní poznatky americké studie zabývající se výhradně touto problematikou.

Běh na delší trať 

Hlavním výsledkem, se kterým američtí vědci přišli, je to, že schopnost otěhotnění u žen užívajících hormonální perorální antikoncepci je skutečně nižší než u těch, které preferují jiné ochranné metody. Uživatelky „pilulek“ mají 1,2krát vyšší riziko, že budou trpět problémy s početím v průběhu prvního roku po vysazení antikoncepce. Hlavní příčinou neplodnosti byla špatná funkce vaječníků. Nicméně řada žen sice neotěhotněla v průběhu následujících 12 měsíců, ale v delším časovém horizontu již ano. Z toho vyplývá, že nelze říci, že užívání hormonální antikoncepce rovná se nemožnost otěhotnět.

Věk je mimo hru 

Naštěstí se nepotvrdily obavy, že čím dříve žena s perorální antikoncepcí začne, tím pro ni bude riziko problémů s otěhotněním vyšší. Neboli věk v době prvního užívání antikoncepčních pilulek neovlivňuje plodnost ženy v budoucnu.

Délka užívání 

Dalším bodem, na který se výzkumníci zaměřili, byla délka doby konzumace.

  • Stejně tak jako u raného věku se neprokázal stoupající negativní vliv antikoncepce s délkou jejího užívání.
  • Je tedy jedno, jak dlouho se hormonální antikoncepci užívá.
  • Zdá se totiž, že riziko je stejné u ženy, jež pilulky bere v řádu měsíců, jako u té, u které užívání počítáme už na roky. Stále však hovoříme pouze o vlivu na schopnost otěhotnět, u ostatních nežádoucích účinků by platila jiná data.

Hormonální antikoncepce tedy zvyšuje riziko neplodnosti v průběhu prvního roku od jejího vysazení. Věk v čase zahájení jejího užívání ani délka konzumace nemají na plodnost další vliv.

(bak)

Zdroj: aje.oxfordjournals.org Chasan-Taber L. et al., Perorální antikoncepce a příčiny opožděné ovariální neplodnosti. American Journal of Infertility, 2013

 

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více