Články - detail

Domů dash Články dash Opakované gynekologické záněty mohou způsobit neplodnost
Opakované gynekologické záněty mohou způsobit neplodnost
calendar 25. 6. 2007

Opakované gynekologické záněty mohou způsobit neplodnost

Zánětlivé onemocnění přivádí do gynekologické ordinace nejednu ženu nejčastěji v reprodukčním věku.

Zánětlivé onemocnění přivádí do gynekologické ordinace nejednu ženu nejčastěji v reprodukčním věku. Zejména opakované záněty by neměly ženskému lékaři uniknout, neboť mohou být příčinou poruch plodnosti (infertility), a někdy dokonce způsobují trvalou neplodnost (sterilitu).

Kdo a kde nám ublíží?

Zánět je obrana těla proti infekčnímu původci, kterým v případě gynekologických zánětů bývají mikroby, kvasinky i viry. Zánět může postihnout prakticky kteroukoli část ženských pohlavních orgánů.

Gynekologické záněty můžeme jednoduše rozdělit na záněty vnějších a vnitřních rodidel, přitom nejzávažnější je tzv. hluboký pánevní zánět. Zánět vzniká nejčastěji vstupem mikroorganismů „zvenku dovnitř“, ale může se rovněž šířit například krví nebo mízou.

Jak se bránit?

Pokud selžou přirozené obranné mechanismy pohlavních orgánů (např. kyselé prostředí v pochvě) a žena pocítí projevy možného zánětu, jako je bolest při pohlavním styku, podezřelý výtok, svědění, bolest v podbřišku apod., je na místě navštívit gynekologa. Kromě neplodnosti si žena může zanedbanými nebo nedoléčenými záněty přivodit srůsty v dutině břišní či trvalou bolest v kříži.

Nevyplatí se vyčkávat, zda příznaky samy vymizí, neboť daň za případné prodlení může být vysoká. Častým zánětům nahrává, když je žena diabetička, pokud je podvyživená nebo naopak obézní, léčí-li se hormonálně, je-li vystavována dlouhodobému stresu nebo trpí-li například onkologickým onemocněním. Zdravým životním stylem můžeme naštěstí mnohým (nejen) zánětlivým onemocněním předejít.

(lep)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více