27. 3. 2009
Od rozšířených žil k neplodnosti?
Křečové žíly často obtěžují svého majitele jen narušením estetiky. Mohou se ale vyskytnout i jinde než na nohou. A podle tohoto místa mohou zásadním způsobem ovlivnit i pacientův život… <br>
Křečové žíly často obtěžují svého majitele jen narušením estetiky. Mohou se ale vyskytnout i jinde než na nohou. A podle tohoto místa mohou zásadním způsobem ovlivnit i pacientův život…
Ženy se kvůli varixům na nohách možná stydí ukazovat v sukních, jinak mohou a nemusí prožívat jiné trápení spojené s křečovými žilami. Jak jsou ale na tom s tímto onemocněním muži? Nošení sukní je sice netrápí, zato jim dokáže přidělat nějakou tu vrásku na čele něco úplně jiného, co souvisí se žilami.
Představme si muže v plné síle, kolem třiceti let, sportovce vyznávajícího zdravý životní styl. Na první pohled zdravím kypící symbol plodnosti. Podle statistik je ale až s 22% pravděpodobností postižen takzvanou varikokélou.
Co je to varikokéla?
První popis varikokély podal již v prvním století našeho letopočtu řecký lékař Celsus. Varikokéla je charakterizována rozšířením žil, které odvádějí krev z varlat. Stranové anatomické rozdíly v těle způsobují, že vzniká nejčastěji na levé straně. Na jejím vzniku se kromě stranové asymetrie podílejí další příčiny, např. delší levá žíla, která odvádí krev z varlete, nebo to, že na levé straně chybí žilní chlopně.
Důsledkem je, že ve varleti dochází ke zvýšení teploty asi o 0,6–0,8 stupně Celsia, ke špatné cirkulaci a výživě varlete. Vyšší teplota je nepříznivá pro správné zrání spermií. Proto jsou také varlata uložená v šourku, kde by měla být zaručena nižší teplota než uvnitř těla v břiše.
U třiceti až padesáti procent neplodných párů se najde nějaká forma mužské neplodnosti. Přibližně u dvaceti procent všech mužů, kteří přicházejí k lékaři pro neplodnost, je potom diagnostikována varikokéla jako příčina. Doporučuje se tedy včasné vyšetření muže, pokud je pár neplodný, aby příčina neplodnosti nebyla považována pouze za ženský problém.
Varikokélu vyřeší operace
Řešením tohoto problému je operace. Metodou volby je podle doktora Pavla Hanka z Fakultní nemocnice v Motole mikrochirurgická operace varikokély, možná je také sklerotizace testikulární žíly. Současné možnosti léčby jsou minimálně invazivní a bezpečné.
Obrňte se trpělivostí
Efekt léčby se může někdy projevit až po dvanácti měsících, proto je nutno brát ohled na věk partnerky a léčbu zbytečně neoddalovat. Zlepšení kvality spermií po operaci varikokély prokázalo několik studií, v jedné studii došlo ke
zlepšení spermiogramu u šedesáti až osmdesáti procent mužů.
(kar)
Zdroje: www.krecove-zily.cz