#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?
Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?
calendar 3. 11. 2014

Ochranný plášť spermií – zachrání muže od neplodnosti?

První výsledky nové studie ukazují, že některým neplodným mužům by mohl pomoci specifický protein chránící spermie před infekcemi.

Ačkoliv je ještě brzo usuzovat, zda výsledky povedou k novým možnostem léčby, odborníci se shodují, že jakýkoliv zásah by se zatím týkal pouze spermií využívaných při umělém oplodnění.

Nedostatečná ochrana

Tato informace by mohla být významná zejména pro muže, kteří jsou neplodní ze zatím neznámých příčin. Proteiny obsažené v ochranném plášti každé spermie se nazývají defensiny. Jeden konkrétní typ – lidský beta-defensin 1 – se objevuje i jinde v lidském těle, v mužském pohlavním ústrojí, ale jeho funkce není přesně známá. Další výzkumy potvrdily, že pokud tento protein u spermií chybí, plodnost mužů se snižuje. Pravděpodobně klesá jejich obranyschopnost vůči vlivům, které na ně působí v ženských pohlavních orgánech. Z toho vyplývá, že zvýšení hladiny tohoto proteinu by mohlo spermie posílit na jejich dlouhé cestě za ženským vajíčkem.

Potvrzeno v laboratoři

Výzkumy v laboratořích potvrdily, že muži se sníženou motilitou spermií, u kterých se objevuje infekce typická pro mužský genitál zvaná leukocytospermie, mají méně tohoto ochranného proteinu než muži bez problémů s plodností. Po jeho přidání do testovaného vzorku spermií byla jejich pohyblivost větší, lépe se bránily infekcím a efektivněji pronikaly do vajíček. Studie bude nyní pokračovat v testování, zda je přidávání proteinu bezpečné.

Nový směr výzkumů

Podle odpůrců studie nemá beta-defensin 1 v neplodnosti významnou roli, protože je přítomen i u žen a s možnými infekcemi může bojovat v jejich orgánech. Muži ale přispívají k neplodnosti až u 40 % párů a důvody nejsou vždy zřejmé. Tato studie ukazuje alespoň nový směr, kterým se mohou vydávat další výzkumy.

(jez)

Zdroj: www.webmd.com

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více