#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nové možnosti IVF
Nové možnosti IVF
calendar 13. 1. 2008

Nové možnosti IVF

Mírnější a šetrnější se zdá být nová forma hormonální terapie při asistované reprodukci (IVF), kterou vyzkoušel lékařský tým v USA. Metoda využívá lék nazvaný klomid, který stimuluje produkci vajíček ve vaječníku.

Mírnější a šetrnější se zdá být nová forma hormonální terapie při asistované reprodukci (IVF), kterou vyzkoušel lékařský tým v USA. Metoda využívá lék nazvaný klomid, který stimuluje produkci vajíček ve vaječníku. Tento přípravek je znám již řadu let. Byl populární především v době, kdy se metody IVF začaly poprvé uplatňovat v klinické praxi. Později byl však nahrazen jinými hormonálními přípravky.

Postupy terapie

Hlavní rozdíl spočívá v množství a způsobu aplikace léku. Klomid je užíván v malých dávkách ve formě tablet. Ve srovnání s běžnou hormonální terapií, při které se uplatňují injekční formy léků, je tato forma mnohem příjemnější. V dalším postupu se terapie příliš neliší od konvenční IVF. Jehlou jsou odebrána vajíčka, která se v laboratoři spojí se spermiemi.

Celkem se získává pouze tři až pět vajíček, což je asi čtyřikrát méně než při běžné terapii. Podle japonského profesora, který vede výzkum zabývající se touto terapií, není nutné stimulovat vaječníky k příliš vysoké tvorbě vajíček. Zabraňuje se tím vzniku obrovského množství vajíček, která by pak zůstala nevyužita.

Méně nežádoucích účinků

Nízké koncentrace léku navíc chrání pacientku před vznikem nežádoucích účinků, které se při běžné hormonální terapii mohou objevit. Asi vůbec nejobávanější komplikací je ovariální hyperstimulační syndrom. K mírným projevům tohoto syndromu patří bolesti břicha, nevolnost nebo zvracení. Pokud se obtíže zhoršují, může dojít až k ohrožení života embolií nebo zástavou dechu. Pacientka musí být hospitalizována a včas léčena.

Hodnocení výsledků léčby

Účinek léčby je srovnatelný s výsledky běžné terapie užívané při IVF. Pomocí této metody otěhotnělo přibližně 40 % pacientek ve věku do 38 let a 20 % žen nad 38 let. Tato méně invazivní forma léčby má řadu výhod pro pacientky i lékaře. Je levnější, pohodlnější a snižuje rizika komplikací. Mohla by se tak v budoucnu zařadit ke standardním postupům v terapii IVF.

(nes)

Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
Wall Street Journal Examines Less Invasive IVF Method, Debate Surrounding Approach, 2006 March.

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více