#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nepodceňujte význam psychické přípravy v případě umělého oplodnění
Nepodceňujte význam psychické přípravy v případě umělého oplodnění
calendar 7. 11. 2010

Nepodceňujte význam psychické přípravy v případě umělého oplodnění

Umělé oplodnění je velkou nadějí pro ženy, které se marně snaží otěhotnět přirozenou cestou. Je ale nutné si uvědomit, že žádná lékařská metoda, tedy ani tato, nikdy nezaručí stoprocentně bezproblémový průběh.

Umělé oplodnění je velkou nadějí pro ženy, které se marně snaží otěhotnět přirozenou cestou. Je ale nutné si uvědomit, že žádná lékařská metoda, tedy ani tato, nikdy nezaručí stoprocentně bezproblémový průběh. V případě umělého oplodnění spočívá riziko v selhání léčby či vzniku některých nežádoucích účinků. I přesto se ji v případě touhy po miminku vyplatí podstoupit.

Selhání IVF léčby kraluje rizikům

Vůbec nejčastější komplikací umělého oplodnění (IVF léčby) je jeho selhání. Velké očekávání tak záhy nahradí nepříjemné zklamání. V některých případech může být neúspěch léčby provázen emocionálním vypětím, psychickým stresem, až depresemi. V těchto případech je v nejlepším zájmu ženy nebo celého páru obrátit se na psychologické poradenství.

Není snadné najít léky bez nežádoucích účinků

Nepostradatelnou součástí IVF léčby je užívání léků stimulujících ovulaci. Právě léky mohou být jednou z častých příčin vzniku některých nežádoucích účinků při léčbě neplodnosti. V souvislosti s jejich užíváním se může u léčených žen objevit např. ovariální hyperstimulační syndrom (OHSS), torze adnex neboli zaškrcení vaječníků či vznik vícečetného těhotenství. Bolesti hlavy, změny nálady, návaly horka a další nepříjemnosti se taktéž mohou vyskytnout coby následek užívání léků.

Každý chirurgický zákrok může vyústit v problém

Ani samotný odběr vajíček nezůstává bez rizika. Tento chirurgický zákrok může být provázen krvácením. To bývá většinou mírné, nepříliš závažné. Naopak k velkému, krevní transfuzi vyžadujícímu krvácení dochází zřídka. K vzácnějším komplikacím patří infekce či poranění vnitřních orgánů. V případě úspěšného oplodnění je vždy nutné myslet na eventuální mimoděložní těhotenství. Jedná se o nepříliš častou, zato však velmi závažnou komplikaci léčby IVF.

Představa ideálního průběhu, kdy žena podstoupí nekomplikované umělé oplodnění, otěhotní již po prvním cyklu a po bezproblémovém těhotenství porodí krásné, zdravé miminko, je úžasná a samozřejmě také reálná, bohužel ne vždy ale dojde k jejímu naplnění. Cílem lékařů samozřejmě není neplodný pár strašit. Je ale vždy lepší, když je žena dopředu obeznámena se všemi možnými riziky. Může se tak vyhnout momentu nepříjemného překvapení.

(pad)

Zdroj: http://www.ivf-infertility.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více