#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Neplodnost v číslech: problémy mají muži stejně jako ženy
Neplodnost v číslech: problémy mají muži stejně jako ženy
calendar 10. 1. 2013

Neplodnost v číslech: problémy mají muži stejně jako ženy

Pokud při pravidelném nechráněném styku po dobu jednoho roku nedojde k otěhotnění, nastává stav zvaný neplodnost.

Pokud při pravidelném nechráněném styku po dobu jednoho roku nedojde k otěhotnění, nastává stav zvaný neplodnost. Tento problém trápí čím dál víc párů, jeho medializace je ale stále spíše nedostatečná. A jak je to s aktuální statistikou neplodnosti v ČR?

Fakta hovoří jasně

  • Uvádí se, že v sedmdesátých letech rodily ženy průměrně ve věku něco přes dvacet let, dnes je to již kolem třiceti.
  • Přitom pravděpodobnost početí v jednom cyklu je u zdravého páru okolo 25 %, po půl roce je to zhruba okolo 60 % a po roce snažení jde o 85 %. To platí pro mladé zdravé páry, se zvyšujícím se věkem partnerů se šance na otěhotnění snižuje.
  • Počet neplodných párů v ČR se odhaduje na 15 %, lékaři dokážou pomoct 90 % z nich.
  • Důvod neplodnosti bývá z 35 % na straně ženy, z 35 % na straně muže, u 25 % párů je příčinou kombinace problémů obou partnerů a u zbylých 5 % se na důvod nepřijde.

Naděje v podobě umělého oplodnění

Jeden rok neúspěšného snažení o dítě je doba, po které by partneři měli vyhledat odbornou pomoc. Pokud páru nedokáže dostupnými prostředky pomoct jeho gynekolog, zůstává stále možnost navštívit některé ze specializovaných center pro asistovanou reprodukci. Těch u nás působí v současnosti 30.

  • Pomocí IVF, tzv. "ze zkumavky" (in vitro fertilisation) se rodí každý rok 3 000 ze 100 000 novorozenců.
  • Neplodné páry podstoupí ročně asi 26 000 pokusů o umělé oplodnění, úspěšnost měřená těhotenstvím (ne počtem narozených dětí) je 40 %.
  • Šance na otěhotnění při jednom pokusu je 35 %.
  • Pojišťovna proplácí tři cykly. V případě, že v předchozích pokusech bylo přeneseno pouze jedno embryo, hradí pokusy čtyři (od přenosu více oplodněných vajíček se ustupuje kvůli rizikům případných vícečetných těhotenství). Další "snahu" si již musí financovat partneři sami.

Možností je i adopce

V případě, že selžou všechny dostupné lékařské postupy, poslední šancí na dítě, i když ne vlastní, je adopce. Z tisíců v ústavech je však možné adoptovat pouze pár stovek dětí (počet adopcí v ČR se ročně pohybuje okolo 600) a žadatelů je mnohem více než osvojitelných dětí.

Přirozenou potřebou a naplněním vztahu většiny lidí je mít dítě. Bohužel počet neplodných párů v ČR každým rokem roste. Příčina je rovnou měrou na straně mužů i žen. Naštěstí díky metodám moderní medicíny se daří přírodu "přelstít", i když to stojí víc času, úsilí a v neposlední řadě i peněz. 

(kov)

Zdroje:
zdravi.e15.cz
zpravy.idnes.cz
ona.idnes.cz

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více