15. 6. 2010
Neplodné páry jsou ochotné podstoupit různá rizika
Těhotenství vzniklé při fertilizaci in vitro je považováno za rizikové. Studie však potvrzují, že většina žen v IVF programu zvolí rizikové těhotenství raději než vůbec žádné.
Těhotenství vzniklé při fertilizaci in vitro je považováno za rizikové. Studie však potvrzují, že většina žen v IVF programu zvolí rizikové těhotenství raději než vůbec žádné.
Co vše hrozí miminku "ze zkumavky"
Například to, že riziko potratu je při IVF dvakrát vyšší než při spontánním otěhotnění. Ale pozor. Je nutné si uvědomit, že to není dáno jen samotnými metodami asistované reprodukce, ale také tím, že je toto těhotenství diagnostikováno velmi časně.
Rizika IVF v číslech
Podle studií je pravděpodobnost předčasného porodu až čtyřikrát vyšší než v běžné populaci. Výskyt vrozených vývojových vad u plodu je při IVF přibližně o jeden procentní bod vyšší (2,97 procenta) než při spontánně vzniklých těhotenstvích (1,87 procenta). Fertilizace in vitro je také zatížena dvouprocentní pravděpodobností vzniku mimoděložního těhotenství oproti jednomu procentu u běžné populace. Při IVF hrozí častější výskyt těhotenských komplikací, jako jsou například preeklampsie či těhotenská cukrovka.
Dvojčata – radost i starost
A přichází na řadu to, čím je umělé oplodnění pověstné, a to je vícečetné těhotenství. Ačkoli jsou dvojčátka roztomilá, těhotenství je provázeno mnohem vyššími riziky, a co teprve pokud je plodů v děloze ještě více. Pak výrazně stoupá pravděpodobnost předčasného porodu a veškerých komplikací s tím spojených.
Nelze však vše svádět na IVF. Je důležité si uvědomit, že spousta komplikací vzniklých při IVF není ani tak způsobena metodami asistované reprodukce, ale významnou roli hraje například genetická výbava plodu, věk a zdravotní stav rodičů a jiné faktory, které se mohou na poškození plodu podílet a které často partnery do ambulance pro léčbu neplodnosti přivedou.
(jas)
Zdroj:
www.fertilizace.cz
www.zdn.cz
www.osel.cz
www.ivf.net