20. 2. 2010
Nemůžete otěhotnět? Přestaňte kouřit!
Je to tak – už dlouho se ví, že kouření může ovlivnit ženskou plodnost, ale nedávná studie kanadských vědců prokázala, že i pasivní kuřačky jsou ohroženy také. Pokud si tedy děláte plány do budoucna a máte třeba potíže s otěhotněním, přestaňte kouřit.
Je to tak – už dlouho se ví, že kouření může ovlivnit ženskou plodnost, ale nedávná studie kanadských vědců prokázala, že i pasivní kuřačky jsou ohroženy také. Pokud si tedy děláte plány do budoucna a máte třeba potíže s otěhotněním, přestaňte kouřit.
Výzkumy hovoří jasně – ženy kuřačky mají 3,4x vyšší pravděpodobnost, že budou potřebovat k otěhotnění více než jeden rok. U kuřaček se také objevují problémy s ovulací, které mohou vést k nemožnosti otěhotnět. Chemické látky v tabáku pravděpodobně mění cervikální tekutiny u žen kuřaček, což má za následek ztížené otěhotnění.
Omámené spermie
Dokonce ani muži kuřáci nemají vyhráno, co se oplodnění týká – ti, kteří kouří, mají o 50 % vyšší pravděpodobnost, že budou impotentní. Kromě toho jsou jejich spermie méně pohyblivé, mají abnormální tvar i funkci a je jich mnohem méně než u nekuřáků.
Potrat kvůli cigaretě
Účinky cigaretového kouře na mužskou plodnost jsou sice stále spíše neprůkazné, ovšem důkazy o dopadech kouření na plodnost jejich partnerek naznačují, že kouření negativně ovlivňuje kvalitu spermií. Některé z toxických látek, které se nacházejí v cigaretách, mohou způsobit genové mutace spermií, které mohou zapříčinit potrat, vrozené vady, rakovinu či další problémy u dětí.
Umělé oplodnění a kouření
Výzkumníci z McMaster University Hamilton v kanadském Ontariu zkoumali vliv kouření na kvalitu embryí a implantací během IVF (umělého oplodnění) u 225 žen, které byly rozděleny podle toho, zda kouří, nekouří, či jsou pasivními kuřačkami. Během výzkumu se sice nenašly rozdíly v kvalitě embryí ani v úspěšnosti oplodnění v žádné ze tří skupin, ale významný rozdíl byl v poměru k počtu přenosu embryí.
Cigarety uhnízdění vajíčka příliš nepomohou
U žen nekuřaček dosahovala úspěšnost 48 %, u kuřaček 19 % a u pasivních kuřaček 20 %. Pokud jde o uchycení vajíčka v děloze, zjistilo se, že u nekuřaček dosahuje 25 % úspěšnosti implantace, kdežto u kuřaček i pasivních kuřaček jen kolem 12 %. Podle výzkumníků je možné, že cigaretový kouř nepříznivě ovlivňuje schopnosti vajíčka. Tyto všechny domněnky podle odborníků odhalí přesně nejmodernější embryologické výzkumy.
Od toxinů dále
V každém případě ale studie prokázala, že žena je mnohem zranitelnější a citlivější na toxické látky, především pak na cigaretový kouř. Stejně tak se prokázal téměř totožný vliv na oplodněné vajíčko v případě pasivního kouření. Dopad kouření je tedy při asistované reprodukci více než jasný – ženy kuřačky, které chtějí otěhotnět, potřebují v průměru 2x tolik pokusů než nekuřačky. Studie dále ukazují, že kuřačky potřebují vyšší dávky gonadotropinů ke stimulaci svých vaječníků, více ovulačních cyklů neproběhne, a pokud už dojde k implantaci oplozeného vajíčka, oplození nakonec selže. Výzkumníci se dále domnívají, že pokud žena přestane kouřit dva měsíce před léčbou neplodnosti, má výrazné šance na úspěšné početí.
(aši)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com
www.asrm.org