#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nemůžete otěhotnět? Možná za to mohou příušnice
Nemůžete otěhotnět? Možná za to mohou příušnice
calendar 21. 1. 2014

Nemůžete otěhotnět? Možná za to mohou příušnice

Většina dětských nemocí proběhne v raném věku a nezanechá po sobě žádné významné stopy. Toto pravidlo ale nemusí platit u příušnic, virové infekce postihující slinné žlázy. Pokud tato nemoc postihne dospělého muže či dospívajícího chlapce, může mít za následek i neplodnost.

Většina dětských nemocí proběhne v raném věku a nezanechá po sobě žádné významné stopy. Toto pravidlo ale nemusí platit u příušnic, virové infekce postihující slinné žlázy. Pokud tato nemoc postihne dospělého muže či dospívajícího chlapce, může mít za následek i neplodnost.

„Obyčejná“ viróza

Typický průběh příušnic je podobný jako u jakékoliv jiné virové infekce. Objevit se mohou:

  • horečky,
  • bolestivé svaly a klouby,
  • nechutenství,
  • k tomu se přidává postižení slinných žláz, které reagují výrazným zvětšením a bolestivostí.


Jelikož je infekce virového původu, jedinou léčbou je klidový režim, dostatek tekutin a čas. Příušnice odezní samy od sebe za 7 až 10 dní. Průběh v dětství bývá nekomplikovaný, přesto je proti příušnicím doporučováno očkovat, problémy totiž mohou přijít při kontaktu s nemocí v pozdějším věku.

Spermie v ohrožení

Když se s virem příušnic setká dospělý muž či chlapec v pubertě, existuje reálná možnost, že se dostane nejen do jeho slinných žláz, ale i do varlat.

  • U 20 až 30 % postpubertálních pacientů se pak rozvíjí zánět varlat (orchitida), se kterým souvisí porucha tvorby spermií a následná neplodnost.
  • Zánět obvykle postihuje jen jedno varle, u 1 ze 6 pacientů se rozšiřuje na obě dvě.
  • Průběh onemocnění je podobný jako u slinných žláz, dochází k silnému zduření a bolestivosti varlat, které asi po týdnu odezní.
  • Ihned po vymizení akutních příznaků jsou varlata měkčí a následně se svrašťují. To je dáno až 50% ztrátou semenotvorné tkáně.

Ztížené podmínky

Přesto nemusí příušnice znamenat hned úplnou zkázu. Sníženou produkci spermií lékaři přisuzují změnám tvorby hormonů v prvních stadiích nemoci a otoku, který zvyšuje tlak na semenotvorné části varlat. Dlouhodobým tlakem pak dochází k jejich poškození a spermie se přestanou vytvářet. Přesto jen u asi 13 % mužů, kteří orchitidu prodělali, je výrazně menší počet spermií v ejakulátu než u zdravých. Nemoc tak může početí potomka zkomplikovat, úplná neplodnost je ale naštěstí vzácná.

Význam očkování

Banální průběh nemoci v dětství způsobuje, že mnoho rodičů odmítá očkování svých dětí. Málokterý z nich si ale uvědomuje, že dětské nemoci nepostihují jenom dětské pacienty a že v čím vyšším věku se s nimi setkáme, tím horší mívají průběh. Orchitidy způsobené příušnicemi nejsou nejčastější příčinou neplodnosti, přesto jich v poslední době přibývá právě kvůli menší proočkovanosti populace. Až se tedy budete rozhodovat, zda své dítě očkovat, či ne, dobře zvažte všechna pro a proti.

(jez)

Zdroj: livehealthy.chron.com

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více