Články - detail

Domů dash Články dash Nedaří se početí? Možná za to může prolaktin
Nedaří se početí? Možná za to může prolaktin
calendar 16. 11. 2015

Nedaří se početí? Možná za to může prolaktin

Prolaktin je jeden z hormonů vylučovaných podvěskem mozkovým. Jeho hladina se zvyšuje během těhotenství, jinak má být nízká. Z nejrůznějších důvodů to tak ale vždy být nemusí.

Prolaktin stimuluje růst mléčné žlázy v těhotenství, tvorbu mléka po porodu a jeho uvolňování. Během několika prvních měsíců kojení také brání ovulaci. Proto ženy, které takto krmí své dítě, zpočátku nemají menstruační cyklus a nemohou otěhotnět. Časem se ale hladina prolaktinu snižuje a cyklus se obnoví. Jeho vysoké hladiny tedy způsobují neplodnost. Ženy, které nejsou těhotné a nekojí, by měly mít hodnoty této látky nízké.

Vychýlení z normálu  

To, že s množstvím prolaktinu není něco v pořádku, respektive jeho hladinou je vysoká, prozradí následující:

  • žena nemenstruuje vůbec,
  • cyklus je nepravidelný,
  • objevuje se výtok z bradavek, který je výsledkem přirozené stimulace k produkci mléka (některým ženám vytéká mléko samovolně, jiným jen při zmáčknutí bradavky).

Napoví vzorek krev

Hladina prolaktinu se stanovuje v první polovině cyklu – před ovulací. Je to laboratorní vyšetření, které se provádí ze vzorku krve odebraného standardním způsobem ze žíly. Aby byly výsledky vypovídající, je dobré provést odběr co nejdříve po probuzení. V den odevzdání krve a předchozí den by se měla žena vyhnout jakékoli stimulaci bradavek.

Hledání a odstranění příčiny 

Důvodů, proč je hladina hormonu prolaktinu vyšší, než by měla, může být víc.

  • Prolaktinom. Nezhoubný nádor podvěsku mozkového, který vylučuje prolaktin. Lze tlumit léky nebo odstranit chirurgicky.
  • Pseudoprolaktinom. Přítomností hormonálně neaktivního nádorku se přeruší spojení s vyšším mozkovým centrem, které tlumí produkci hormonu. V nepřítomnosti tohoto spojení hladina prolaktinu stoupá.
  • Nízká hladina hormonů štítné žlázy. Pokud nastane tento stav, snaží se podvěsek mozkový stimulovat žlázu ke zvýšení funkce. Tím může zároveň zvednout hladinu prolaktinu.
  • Syndrom polycystických vaječníků. Běžné endokrinologické onemocnění, při kterém je mimo jiné zvýšeno množství prolaktinu.
  • Stres. Také nadměrné psychické vypětí se mimo jiné podílí na vyšších hladinách prolaktinu.
  • Léky. Riziková jsou především antipsychotika, sedativa, estrogen, hormonální antikoncepce a některé přípravky proti vysokému krevnímu tlaku.

V první řadě je vždy nutné odstranit původce zvýšené sekrece. Pokud je hladina nadále nad normou, lze podat léky proti uvolňování prolaktinu – bromokriptin nebo kabergolin.

(pez)

Zdroje: http://www.ivf1.com

KUMAR, Pavan, Piyush KUMAR, Shalini SINGH, Niraj KUMARI a NR DATTA. Chordoma with increased prolactin levels (pseudoprolactinoma) mimicking pituitary adenoma: A case report with review of the literature. Journal of Cancer Research and Therapeutics [online]. 2009, 5 (4) [cit. 2015-09-28]. DOI: 10.4103/0973-1482.59912.

Související štítky
Prevence
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více