Články - detail

Domů dash Články dash Nedaří se otěhotnět? Třeba je lépe se nesnažit
Nedaří se otěhotnět? Třeba je lépe se nesnažit
calendar 15. 2. 2016

Nedaří se otěhotnět? Třeba je lépe se nesnažit

Toužíte po dítěti a poučky typu „když na to budete méně myslet, podaří se to“ vás rozčilují čím dál víc? Mnoho žen to cítí podobně, jenže ona to může být pravda. Pokud se mozek vzpírá vypnout, zkuste razantní tah. Stěhování, štěně nebo výpověď vás na jiné myšlenky určitě přivedou.

Mít děti je tou nejniternější lidskou potřebou. Rodičovství dává životu nový horizont a smysl. Touha po něm je nám přirozená a jejímu naplnění jsme schopni leccos obětovat. Nejvíce chtějí vlastního potomka neplodné páry. Jejich frustrace může být tak silná, že prožívají silnější deprese než onkologičtí pacienti. Podle psychologů má tento jev mnoho společného s iluzí ovládání všeho kolem nás. Někteří lidé vše do posledního detailu plánují a jsou velmi překvapeni, když něco probíhá jinak, než si představovali. K pádu na dno pak zbývá už jen krůček.

Zmatek v hlavě

A jak se odborníci vyjadřují o vlivu psychického stavu na plodnost? Zatímco úzkost ji podle většiny studií neovlivňuje, u deprese byl negativní dopad prokázán. Lze tedy říct, že pokud žena touží po dítěti až příliš, může to její šance na otěhotnění snížit. Podceňovat nemůžeme ani všudypřítomný stres. I ten si může vybrat svoji daň, protože významně ovlivňuje uvolňování hormonů. A právě ty jsou klíčem k těhotenství.

Uklidněte duši 

Sami jistě nejlépe víte, co vás v těžkých chvílích dokáže pozvednout a kam utíkáte před stresem. Mezi obecně prospěšné rady patří i ty následující.

  • Vypište se. Sociální studie texaského profesora psychologie Jamieho Pennebakera prokázaly velký přínos zapisování negativních zkušeností a pocitů pro tělesné i duševní zdraví.
  • Masáže, akupunktura a jakékoli wellness procedury též mohou dodat klid. Víkendový zájezd do lázní nebo hotelu v horách může být pravý balzám na duši i na stresem namáhaný vztah.
  • Zkuste použít i další uznávané techniky pro boj s depresí. Například omega-3 mastné kyseliny, jejichž zdrojem jsou ořechy nebo ryby, a také cvičení. Pobyt v přírodě, slunce, milující rodina, relaxační hudba, … Možností je mnoho, stačí si vybrat. 

Zásadní obrat 

Prospěšné může být také změnit práci, pokud v ní nejste stoprocentně spokojeni. Zmírní se stres, který prožíváte, zbavíte se nepříjemné rutiny, získáte nové přátele, ale také budete pravděpodobně alespoň zpočátku mít smlouvu na dobu určitou. Vaše myšlenky se tedy na chvíli přesunou směrem „teď si otěhotnět nepřeji“. Napětí z přílišné snahy se tak uvolní. Jistě i sami přijdete na podobné situace, které mohou váš život pozitivně změnit. Hlavně se nevzdávejte a zůstávejte v pohodě.

(pez)

Zdroje:
www.psychologytoday.com
www.webmd.com

Související štítky
Prevence
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více