Články - detail

Domů dash Články dash Nebojte se intrauterinní inseminace
Nebojte se intrauterinní inseminace
calendar 14. 5. 2010

Nebojte se intrauterinní inseminace

Intrauterinní inseminace (IUI) je běžně užívaná metoda asistované reprodukce, kdy se spermie zavádí přímo do dělohy pacientky. Jak se na ni připravit? Při zavedení spermií přímo do děložní dutiny se zvýší jejich počet ve vejcovodu.

Intrauterinní inseminace (IUI) je běžně užívaná metoda asistované reprodukce, kdy se spermie zavádí přímo do dělohy pacientky. Jak se na ni připravit?

Více spermií ve vejcovodu – větší šance na otěhotnění

Při zavedení spermií přímo do děložní dutiny se zvýší jejich počet ve vejcovodu. Tam dochází k oplodnění vajíčka. Podmínkou tohoto výkonu je řádné vyšetření neplodnosti a žena by také měla mít průchodné vejcovody a normální děložní dutinu. Sperma partnera musí mít určitou koncentraci a spermie nesmí mít špatný tvar. Metoda IUI je pro ženu méně zatěžující než fertilizace in vitro, protože nevyžaduje odběr vajíček ani celkovou narkózu.

Celý výkon je otázkou několika minut

I když metoda IUI není časově náročná, vyhraďte si dostatek času před výkonem i po něm. Většina klinik ji provádí ráno. Určitě se chcete vyhnout ranní dopravní špičce a přijet včas. Pokud budete na kliniku dopravovat i sperma, dostanete speciální kelímek. Mějte na paměti, že sperma je třeba dopravit na místo co nejdříve. Takže žádné čerpání benzínu do auta cestou na kliniku. Zaznamenejte si také přesný čas odběru. Čerstvé sperma se po příjezdu propere, zkoncentruje a připraví.

Zpříjemněte si čekání

Chvíle čekání si zpříjemněte třeba nenáročnou četbou. Po zavedení připraveného spermatu do dělohy vám bude doporučeno zůstat nějakou dobu ležet. Většinou ne více než 15 minut. I tehdy knihu využijete. Sperma se zavádí pomocí jemného katétru, ale děložní čípek se někdy musí "nadzvednout" speciálními kleštičkami. Může to trochu štípnout a poté slabě krvácet. Proto si s sebou vezměte i neparfémované intimky. Početí miminka po IUI může trvat několik dní, proto se snažte zůstat v klidu a bez stresu. Vyvarujte se situací, které jsou pro vás nepříjemné, a spíše relaxujte.

(skl)

Zdroj: www.ehow.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více