#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Nadváha v těhotenství neznamená konec minisukní!
Nadváha v těhotenství neznamená konec minisukní!
calendar 23. 1. 2010

Nadváha v těhotenství neznamená konec minisukní!

Ať běžné otěhotnění, nebo otěhotnění pomocí metod asistované reprodukce znamená pro organismus velké změny. Nárůst hmotnosti se během těhotenství blíží až 15 kilogramům, ale studie německých odborníků prokázala, že už rok po porodu je váha žen zvýšená průměrně jen o 0,5 kg.

Ať běžné otěhotnění, nebo otěhotnění pomocí metod asistované reprodukce znamená pro organismus velké změny. Nárůst hmotnosti se během těhotenství blíží až 15 kilogramům, ale studie německých odborníků prokázala, že už rok po porodu je váha žen zvýšená průměrně jen o 0,5 kg.

Většina žen se rozhodne pořídit si potomka ve věku 19–34 let. Pro tyto ženy jsou stanovené potřebné denní příjmy energie. Počet kalorií závisí na tom, jak těžkou práci žena zastává a jak je pohybově aktivní.

První tři měsíce těhotenství tělo více energie nežádá

V prvních třech měsících těhotenství je zárodek velmi malý a nepotřebuje od matky, aby se řídila pravidlem „Jezte za dva“. Za toto období žena přibírá obvykle jen 1–2 kg. Naopak ve druhém a třetím trimestru jsou nároky vyvíjejícího se plodu čím dál větší a matka přibírá průměrně 0,5 kg za týden.

Vysoké dávky hormonů hmotnost zvyšují

Ženy, které k otěhotnění využily umělé oplodnění, dostávají vysoké dávky hormonů, aby otěhotnění mohlo zdárně proběhnout. To s sebou ale nese větší nárůst hmotnosti, protože podávané hormony mají vliv na zvětšení hmotnosti. Zde se nárůst hmotnosti může vyšplhat až na 20 kg.

Kila pryč hned po porodu a další do roka!

V těhotenství se váha zvyšuje mnoha způsoby – zadržováním tekutin, prokrvením orgánů, růstem dělohy, placenty, plodu, plodové vody. Hmotnost plodu a jeho „součástí“ činí asi 5,5 kg z celkového nárůstu 12,5 kg. Těchto 5,5 kg se žena tedy zbaví téměř rázem po porodu. Další úbytek souvisí s kojením, jež je velmi náročné na energii. Žena, která kojí své dítě, potřebuje první 3 měsíce kojení o 2 100 kJ a od šestého měsíce až o 3 360 kJ více energie než žena, která nekojí. Většinu této potřebné energie žena poskytuje z tukových zásob, které si během těhotenství vytvořila. Dalším snižovačem hmotnosti jsou aktivity, které musí maminka obstarávat okolo malého kojence, což je také poměrně náročná činnost.

První narozeniny dítěte s půlkilem navíc?

Studie německých lékařů prokázala, že většina ze sledovaných žen vážila rok po porodu průměrně jen o 0,5 kg více, než byla váha výchozí. V této skupině byly ale i ženy, které po porodu zhubly až 12 kg, a naopak ženy, které po porodu 26 kg přibraly. Tyto extrémy jsou ale nejvzácnější, a proto je nutné se řídit hlavně výsledky průměrnými, které jsou velmi potěšující.

(syna)

Zdroj: www.gyne.cz

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více