#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Naděje pro muže: i po boji s rakovinou máte šanci na vlastní děti
Naděje pro muže: i po boji s rakovinou máte šanci na vlastní děti
calendar 21. 1. 2013

Naděje pro muže: i po boji s rakovinou máte šanci na vlastní děti

Ozařování a chemoterapie pomáhají mnoha mužům různého věku vyhrát boj s rakovinou. Pak jim však lékaři často sdělí smutnou zprávu – vinou agresivní léčby, která nevratně poškodí tvorbu nových spermií, zůstává takový pacient do konce života neplodný.

Ozařování a chemoterapie pomáhají mnoha mužům různého věku vyhrát boj s rakovinou. Pak jim však lékaři často sdělí smutnou zprávu – vinou agresivní léčby, která nevratně poškodí tvorbu nových spermií, zůstává takový pacient do konce života neplodný. Na obzoru se však konečně rýsuje uspokojivé řešení pro všechny.

Odebrat a vrátit 

Zatímco dnes mají muži před zahájením protinádorové léčby možnost nechat si zamrazit své pohlavní buňky pro pozdější umělé oplodnění, v budoucnu bude všechno možná ještě snazší.

  • Americkým vědcům se nedávno podařilo obnovit tvorbu spermií u opic za pomoci jejich vlastních kmenových buněk odebraných před ozařováním.
  • Tato léčebná strategie, pokud se ji podaří úspěšně zavést také u člověka, přinese možnost mít jednou své vlastní děti i malým chlapcům, kteří svůj vítězný boj s rakovinou svedli ještě před pubertou – tedy v době, kdy se u nich spermie dosud netvořily a nebylo možné je zamrazit pro pozdější použití.
  • Vědcům se totiž u pokusného primáta podařilo vyjmout a uchovat buňky z varlete a po prodělání radio- či chemoterapie je úspěšně transplantovat zpět. Tyto buňky pak v době pohlavní dospělosti zahájily normální tvorbu zdravých spermií.

Klinická praxe musí ještě počkat

I když úspěšný zákrok u primátů znamená nepochybně velký úspěch, před zavedením slibné metody do klinické praxe je ještě potřeba vyřešit řadu problémů:

  • Bude třeba zjistit to pravé načasování transplantace (u lidí je jistě jiné než u opic).
  • Naučit se správně připravit buňky pro celý proces a úspěšně je stimulovat k tvorbě spermií.
  • Vyřešit také otázku bezpečnosti – klinické studie musí nejprve potvrdit, že nový zákrok nepředstavuje pro pacienty žádné významné riziko.

Ve jménu plodnosti

Zavedení nové metody do běžné praxe patrně potrvá delší dobu. I proto, že na světě není mnoho pracovišť, která by byla schopná provádět odběr kmenových buněk z varlat u prepubertálních pacientů, kteří se léčí s rakovinou. Odborníci přesto věří, že zkušeností bude časem přibývat a v dohledné době se dočkáme toho, že rakovina bude znamenat stále menší riziko nejen pro náš život, ale také pro mužskou plodnost.

(vek)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více