#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Náboženství umělému oplodnění příliš nepřeje
Náboženství umělému oplodnění příliš nepřeje
calendar 28. 2. 2010

Náboženství umělému oplodnění příliš nepřeje

Věda a náboženství jsou vzájemně spojené od doby, kdy lidstvo existuje. I v dnešní době vyvíjí náboženské skupiny tlak obzvláště v oblasti reprodukce a v prevenci proti početí a záležitostech ohledně umělého ukončení těhotenství a léčby neplodnosti.

Věda a náboženství jsou vzájemně spojené od doby, kdy lidstvo existuje. I v dnešní době vyvíjí náboženské skupiny tlak obzvláště v oblasti reprodukce a v prevenci proti početí a záležitostech ohledně umělého ukončení těhotenství a léčby neplodnosti. Nové náboženské otázky v oblasti reprodukce vyvolává hlavně pokrok současné vědy a technologie. Hodně náboženských skupin má pevné názory a předpisy ohledně moderních postupů v léčbě neplodnosti.

Umělé oplodnění jen ve stavu manželském?

Výzkum v České republice uvádí, že nábožensky založení lidé v menší míře souhlasí s tím, že asistovaná reprodukce čili umělé oplodnění by mělo zůstat i nadále možným způsobem pomoci neplodným párům, které nemají možnost počít dítě přirozenou cestou. Zároveň jsou také ve větším procentu proti tomu, aby umělé oplodnění bylo umožněno těm párům, které nežijí v manželském svazku.

Z křesťanského pohledu nikdo nemá výhradní právo na to, stát se rodičem. Pro manželství je to sice důležité, ale děti nejsou nutností ke stvrzení manželství. Křesťané trpící neplodností by se neměli oddávat prostředkům a jednáním, která by podlamovala manželství ve snaze mít potomky.

Katolíci: nepřípustná likvidace embryí

V katolictví panuje naprostý nesouhlas s umělým oplodněním stejně jako s jakýmikoliv formami antikoncepce. Brání to totiž přirozenému aktu zplození, jež je hlavním důvodem manželství. Umělé oplodnění je zapovězeno také z toho důvodu, že zde může dojít k likvidaci embryí. A v katolictví je embryo viděno jako individuum, se kterým musí být zacházeno jako s lidskou bytostí.

Zakázané spermie

Pro vyšetření spermatu nebo umělé oplodnění je důležitý jeho sběr. Ten ale podle některých náboženských skupin být uskutečněn nemůže, protože masturbace je zakázaná. Řešením může být vyšetření spermatu po pohlavním styku nebo také speciální zařízení na sběr seminální tekutiny či kondom bez spermicidu, použitý během pohlavního styku.

(skl)

Zdroj: Asistovaná reprodukce, fáze II., září 2009, Merck
www.springerlink.com
en.wikipedia.org

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více