Články - detail

Domů dash Články dash Mobily příliš nenahrávají otěhotnění
Mobily příliš nenahrávají otěhotnění
calendar 29. 7. 2009

Mobily příliš nenahrávají otěhotnění

Muži, kteří používají mobilní telefony, mají zvýšené riziko, že budou neplodní. Ukazuje to nová studie, která srovnávala počet spermií a počet hodin, po které člověk používá svůj mobilní telefon.

Muži, kteří používají mobilní telefony, mají zvýšené riziko, že budou neplodní. Ukazuje to nová studie, která srovnávala počet spermií a počet hodin, po které člověk používá svůj mobilní telefon.

Čtyři hodiny denně stačí

Podle zprávy, která byla publikována na výročním zasedání Americké společnosti pro reprodukční medicínu v New Orleans, měli muži, kteří používali svůj mobilní telefon k volání nebo smskování více než čtyři hodiny denně, nižší počet spermií. Ty navíc nebyly tak zdravé a „kvalitní“ jako u mužů, kteří telefonovali méně nebo vůbec.

Lékaři jsou přesvědčeni, že tato poškození spermií mohla být způsobena elektromagnetickým zářením, které telefony vyzařují, nebo teplem, které vytvářejí.

Bez dítěte, zato stále s mobilem na uchu

Při studii zkoumali američtí vědci z Clevelandu a New Orleansu společně s vědci z indické Bombaje celkem 361 mužů, kteří podstupovali pravidelné kontroly na klinikách zabývajících se léčbou plodnosti.

Sledovaní muži byli rozděleni do čtyř skupin podle toho, jak dlouho denně používali mobilní telefon. Jedna skupina zahrnovala muže, kteří mobil nepoužívají. V druhé skupině byli muži telefonující méně než dvě hodiny denně, ve třetí dvě až čtyři hodiny denně a v poslední ti, kteří používali mobil více než čtyři hodiny denně. U všech mužů byl porovnán počet a pohyblivost produkovaných spermií.

Muži, kteří používali mobil více než čtyři hodiny denně, měli o 25 procent nižší počet spermií než muži, kteří mobil nikdy nepoužívali. Navíc tito muži měli spermie i méně kvalitní, zejména co se týče schopnosti pohybovat se, což je jeden ze základních předpokladů pro oplodnění vajíčka. Počet opravdu zdravých spermií se u těchto mužů pohyboval okolo 20 % z celkového počtu.

Zákeřné záření

Jak uvedl vedoucí studie profesor Ashok Agarwal, ředitel Centra pro výzkum reprodukce v Clevelandu, v současné době používá mobilní telefon téměř dvě miliardy lidí na celém světě. A počet mobilních uživatelů stále roste, v některých zemích i o 20 až 30 procent za rok.

Přesto ale zatím párům, které se snaží o miminko, mobilní telefony nezakazuje. Doporučuje však používat je v omezené míře a například v místech s horším signálem neposílat smsky. Při malém signálu totiž musí telefon zvýšit svůj výkon a s tím se zvyšuje i dávka elektromagnetického záření, které lidské tělo od mobilu obdrží.

(kam)

Zdroj:
www.webmd.com
www.dailymail.co.uk

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více