20. 11. 2009
Mnoho nadbytečných kil může překazit i těhotenství
Kypré tvary jsme odjakživa zvyklí spojovat s ženskou plodností a také takzvaný mateřský typ se vyznačuje patřičně zaoblenými křivkami. Pokud je těch zaoblin a kyprých tvarů příliš mnoho, šance na zdárné otěhotnění spíše klesají.
Kypré tvary jsme odjakživa zvyklí spojovat s ženskou plodností a také takzvaný mateřský typ se vyznačuje patřičně zaoblenými křivkami. Neúprosná statistika bohužel hovoří také o něčem jiném. Pokud je těch zaoblin a kyprých tvarů příliš mnoho, šance na zdárné otěhotnění spíše klesají. Toto zjištění platí i pro ženy snažící se otěhotnět pomocí metod asistované reprodukce.
Příliš mnoho tuku nikomu nesvědčí
Přestože běžného člověka výše uvedená tvrzení možná překvapí, odborníci zůstávají v klidu: "Obezita je ve své podstatě stav podobný chronickému zánětu a ten pochopitelně není právě ideální pro početí a vývoj plodu. Výsledky pro nás nebyly žádným překvapením," uvedla doktorka Barbara Luke z Michiganu, která na téma obezity a těhotenství prováděla rozsáhlý výzkum.
Podle odborníků je důležité zaměřit se na zdravý životní styl ještě před početím potomka a mimo jiného dosáhnout také přiměřené tělesné hmotnosti. Jakmile žena jednou otěhotní, dost možná nabere shozené kilogramy opět zpátky, avšak to již bude vývoji plodu vadit méně. V průběhu samotného těhotenství není vhodné držet drastické redukční diety a snažit se za každou cenu zbavit nadbytečného tuku.
Vysoký body mass index snižuje šance
Pravděpodobnost otěhotnění se snižuje s přibývajícími kilogramy, které má žena navíc, pár faldíků na břiše nebo širší zadeček se však v tomto případě nepočítá. Schopnost otěhotnět je snížená o 35 % u žen s BMI (body mass index) nad 40, tedy u žen, u nichž již obezita sama o sobě představuje závažný zdravotní problém. U žen s BMI převyšujícím 35 se uvádí snížení pravděpodobnosti otěhotnění o 28 % a ženy s BMI nad 30 své šance snižují již o mnohem méně hrozivých 9 %. Celkem zanedbatelná 3 % pak připadají pro ženy s nadváhou, tedy ty, jejichž BMI se pohybuje nad hodnotou 25.
Kromě problémů s početím může obezita působit komplikace i v průběhu samotného těhotenství. Z výsledků epidemiologických studií totiž vyplynulo, že těžce obézní ženy mají vyšší procento předčasných porodů a bohužel je u nich častější také narození mrtvého dítěte.
(vek)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com