Články - detail

Domů dash Články dash Mnoho nadbytečných kil může překazit i těhotenství
Mnoho nadbytečných kil může překazit i těhotenství
calendar 20. 11. 2009

Mnoho nadbytečných kil může překazit i těhotenství

Kypré tvary jsme odjakživa zvyklí spojovat s ženskou plodností a také takzvaný mateřský typ se vyznačuje patřičně zaoblenými křivkami. Pokud je těch zaoblin a kyprých tvarů příliš mnoho, šance na zdárné otěhotnění spíše klesají.

Kypré tvary jsme odjakživa zvyklí spojovat s ženskou plodností a také takzvaný mateřský typ se vyznačuje patřičně zaoblenými křivkami. Neúprosná statistika bohužel hovoří také o něčem jiném. Pokud je těch zaoblin a kyprých tvarů příliš mnoho, šance na zdárné otěhotnění spíše klesají. Toto zjištění platí i pro ženy snažící se otěhotnět pomocí metod asistované reprodukce.

Příliš mnoho tuku nikomu nesvědčí

Přestože běžného člověka výše uvedená tvrzení možná překvapí, odborníci zůstávají v klidu: "Obezita je ve své podstatě stav podobný chronickému zánětu a ten pochopitelně není právě ideální pro početí a vývoj plodu. Výsledky pro nás nebyly žádným překvapením," uvedla doktorka Barbara Luke z Michiganu, která na téma obezity a těhotenství prováděla rozsáhlý výzkum.

Podle odborníků je důležité zaměřit se na zdravý životní styl ještě před početím potomka a mimo jiného dosáhnout také přiměřené tělesné hmotnosti. Jakmile žena jednou otěhotní, dost možná nabere shozené kilogramy opět zpátky, avšak to již bude vývoji plodu vadit méně. V průběhu samotného těhotenství není vhodné držet drastické redukční diety a snažit se za každou cenu zbavit nadbytečného tuku.

Vysoký body mass index snižuje šance

Pravděpodobnost otěhotnění se snižuje s přibývajícími kilogramy, které má žena navíc, pár faldíků na břiše nebo širší zadeček se však v tomto případě nepočítá. Schopnost otěhotnět je snížená o 35 % u žen s BMI (body mass index) nad 40, tedy u žen, u nichž již obezita sama o sobě představuje závažný zdravotní problém. U žen s BMI převyšujícím 35 se uvádí snížení pravděpodobnosti otěhotnění o 28 % a ženy s BMI nad 30 své šance snižují již o mnohem méně hrozivých 9 %. Celkem zanedbatelná 3 % pak připadají pro ženy s nadváhou, tedy ty, jejichž BMI se pohybuje nad hodnotou 25.

Kromě problémů s početím může obezita působit komplikace i v průběhu samotného těhotenství. Z výsledků epidemiologických studií totiž vyplynulo, že těžce obézní ženy mají vyšší procento předčasných porodů a bohužel je u nich častější také narození mrtvého dítěte.

(vek)

Zdroj: www.medicalnewstoday.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více