Články - detail

Domů dash Články dash Ministimulace – alternativa ke klasickému umělému oplodnění
Ministimulace – alternativa ke klasickému umělému oplodnění
calendar 24. 6. 2013

Ministimulace – alternativa ke klasickému umělému oplodnění

Toužíte po dítěti a stále to nejde? Je možné, že vás čeká léčba neplodnosti. Proces, při kterém se vajíčko oplodní mimo tělo, tedy "in vitro".

Toužíte po dítěti a stále to nejde? Je možné, že vás čeká léčba neplodnosti. Proces, při kterém se vajíčko oplodní mimo tělo, tedy "in vitro". Kromě klasické metody asistované reprodukce, která se hojně využívá, však existuje ještě jeden typ – tzv. minimální stimulace.

Jak to probíhá 

Celý proces klasického umělého oplodnění začíná hormonální stimulací ženy, což způsobí, že u ní dozraje vyšší počet vajíček. Zralá vajíčka jsou následně odebrána v celkové anestezii pod ultrazvukovou kontrolou. V tentýž den odevzdá partner ženy spermie a získaná vajíčka jsou spermiemi oplozena. Embrya, která vzniknou, se dále přechovávají mimo tělo ženy. Po několika dnech se ta "nejlepší" z nich přenesou do dělohy ženy. Zbylá se mohou zmrazit a uchovat.

Levnější způsob oplodnění 

Aby bylo umělé oplodnění úspěšné, musí se získat přiměřený počet kvalitních vajíček. Klasická stimulace a léčba metodou asistované reprodukce však není vhodná pro všechny páry. Proto existují i přirozené a levnější způsoby, jako například minimální stimulace. Snahou je co nejpřirozenější průběh léčení. O co vlastně jde? Při minimální stimulaci se využívají velmi nízké dávky podpůrných léků a cílem je získat 2 až 5 vajíček. Metodu lze rozšířit o výkony, které zvýší šanci na otěhotnění, jako je například kryokonzervace apod.

Pro koho je ministimulace vhodná

  • Pro páry, u nichž byla předchozí stimulace komplikovaná (žena měla ovariální hyperstimulační syndrom).
  • U žen, které mají strach z hormonální stimulace vyššími dávkami.
  • Pro ženy, které trpí syndromem polycystických vaječníků.
  • V případě opakovaného selhání léčby neplodnosti metodou asistované reprodukce.
  • Tehdy, kdy je nutné minimalizovat náklady na léčbu.

Výhody a nevýhody 

  1. Výhodou je použití nižších dávek stimulačních léků.
  2. Náklady na léčbu jsou mnohem nižší než klasická metoda umělého oplodnění.
  3. Ministimulace přináší nižší riziko vzniku ovariálního hyperstimulačního syndromu u ženy.
  4. Nevýhodou je nižší úspěšnost léčby.
  5. V případě, že to při ministimulaci nevyjde, "zbyde" na rozdíl od klasické metody méně nepoužitých embryí pro budoucí cykly.

(aši)

Zdroje:

infertility.about.com

www.fertimed.cz

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více