Články - detail

Domů dash Články dash Ministimulace – alternativa ke klasickému umělému oplodnění
Ministimulace – alternativa ke klasickému umělému oplodnění
calendar 24. 6. 2013

Ministimulace – alternativa ke klasickému umělému oplodnění

Toužíte po dítěti a stále to nejde? Je možné, že vás čeká léčba neplodnosti. Proces, při kterém se vajíčko oplodní mimo tělo, tedy "in vitro".

Toužíte po dítěti a stále to nejde? Je možné, že vás čeká léčba neplodnosti. Proces, při kterém se vajíčko oplodní mimo tělo, tedy "in vitro". Kromě klasické metody asistované reprodukce, která se hojně využívá, však existuje ještě jeden typ – tzv. minimální stimulace.

Jak to probíhá 

Celý proces klasického umělého oplodnění začíná hormonální stimulací ženy, což způsobí, že u ní dozraje vyšší počet vajíček. Zralá vajíčka jsou následně odebrána v celkové anestezii pod ultrazvukovou kontrolou. V tentýž den odevzdá partner ženy spermie a získaná vajíčka jsou spermiemi oplozena. Embrya, která vzniknou, se dále přechovávají mimo tělo ženy. Po několika dnech se ta "nejlepší" z nich přenesou do dělohy ženy. Zbylá se mohou zmrazit a uchovat.

Levnější způsob oplodnění 

Aby bylo umělé oplodnění úspěšné, musí se získat přiměřený počet kvalitních vajíček. Klasická stimulace a léčba metodou asistované reprodukce však není vhodná pro všechny páry. Proto existují i přirozené a levnější způsoby, jako například minimální stimulace. Snahou je co nejpřirozenější průběh léčení. O co vlastně jde? Při minimální stimulaci se využívají velmi nízké dávky podpůrných léků a cílem je získat 2 až 5 vajíček. Metodu lze rozšířit o výkony, které zvýší šanci na otěhotnění, jako je například kryokonzervace apod.

Pro koho je ministimulace vhodná

  • Pro páry, u nichž byla předchozí stimulace komplikovaná (žena měla ovariální hyperstimulační syndrom).
  • U žen, které mají strach z hormonální stimulace vyššími dávkami.
  • Pro ženy, které trpí syndromem polycystických vaječníků.
  • V případě opakovaného selhání léčby neplodnosti metodou asistované reprodukce.
  • Tehdy, kdy je nutné minimalizovat náklady na léčbu.

Výhody a nevýhody 

  1. Výhodou je použití nižších dávek stimulačních léků.
  2. Náklady na léčbu jsou mnohem nižší než klasická metoda umělého oplodnění.
  3. Ministimulace přináší nižší riziko vzniku ovariálního hyperstimulačního syndromu u ženy.
  4. Nevýhodou je nižší úspěšnost léčby.
  5. V případě, že to při ministimulaci nevyjde, "zbyde" na rozdíl od klasické metody méně nepoužitých embryí pro budoucí cykly.

(aši)

Zdroje:

infertility.about.com

www.fertimed.cz

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více