#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Miminko po mimoděložním těhotenství?
Miminko po mimoděložním těhotenství?
calendar 14. 6. 2009

Miminko po mimoděložním těhotenství?

Při mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko uhnízdí jinde, než je obvyklé – tedy mimo dutinu děložní. Nejčastěji se tak stává ve vejcovodech, spíše výjimečně na vaječníku nebo v dutině břišní.

Při mimoděložním těhotenství se oplodněné vajíčko uhnízdí jinde, než je obvyklé – tedy mimo dutinu děložní. Nejčastěji se tak stává ve vejcovodech, spíše výjimečně na vaječníku nebo v dutině břišní. Jakým způsobem může takový stav ovlivnit budoucí početí?

Jedno mimoděložní těhotenství představuje nebezpečí pro další

Nejčastější možná varianta mimoděložního těhotenství je tzv. tubární. Oplodněné vajíčko se v takové situaci usadí v jednom ze dvou vejcovodů. Během svého růstu a vývoje postupně narušuje tkáň kolem sebe, protože ta není pro přijetí vajíčka, na rozdíl od výstelky děložní, uzpůsobena. A právě v tomto poškozeném místě se v budoucnu může znovu usadit oplodněné vejce a těhotenství bude probíhat opět mimo dělohu – ektopicky. Je velmi důležité odhalit první mimoděložní graviditu včas, protože čím dříve bude léčebně řešena, tím menší nebezpečí bude znamenat pro těhotenství příští.

Plodové vejce jako nepřítel

Včasné odhalení mimoděložního těhotenství je klíčem k zamezení budoucím komplikacím. Oplodněné vajíčko vyvíjející se mimo dělohu je totiž nutné odstranit. V opačném případě by svým růstem ohrozilo matku na životě. V rané fázi se někdy používá speciální lék aplikovaný přímo do plodového vajíčka. To pak odumře a samo se odloučí. Výhodou takového postupu je možnost zachování obou vejcovodů a menší riziko srůstů, ke kterým dochází při použití léčby chirurgické – ať už laparoskopické, nebo klasické. Tím lze podstatně snížit nebezpečí dalšího mimoděložního těhotenství v oblasti srostlé vazivem a hlavně zvýšit šanci na budoucí oplodnění a těhotenství vůbec.

Jste-li těhotná a máte zvýšené riziko mimoděložního těhotenství, měla byste být velmi pečlivě sledována svým gynekologem. Nepropadejte však panice: i když předešlé mimoděložní těhotenství nebezpečí do budoucna jistě představuje, naděje na těhotenství, které proběhne naprosto v pořádku, určitě existuje!

(veri)

Zdroj: www.revolutionhealth.com

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více