#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Lidské papilomaviry útočí
Lidské papilomaviry útočí
calendar 18. 5. 2007

Lidské papilomaviry útočí

Zkratka HPV znamená human papilloma virus a dnes je známo přes 80 druhů tohoto viru.

Zkratka HPV znamená human papilloma virus a dnes je známo přes 80 druhů tohoto viru. Virus je sexuálně přenosný a jeho výskyt v populaci závratně narůstá. Virus nezpůsobuje závažné infekční stavy, ale svou přítomností ve sliznici pohlavního ústrojí žen může vést k rozvoji nádorového bujení.

Možná už jste o něm slyšeli

HPV může způsobovat zhoubné bujení, zvláště v oblasti děložního hrdla. Častěji však na HPV narazíme v podobě tzv. kondylomat, což jsou bradavčité výrůstky, které nacházíme u žen na vulvě, v pochvě i na děložním hrdle, u mužů na špičce penisu.

Kondylomata nesvědí ani nijak nebolí, takže jejich nositelé a nositelky o nich dlouho nemusí vědět. Když přítomnost výrůstků zjistí a budou dostatečně nezodpovědní, aby žili v domnění, že se jedná o neškodné vřídky, puchýřky či bradavičky, mohou nakazit všechny své sexuálním kontakty. Ani kondom totiž neposkytuje stoprocentní ochranu. Zanedbaná kondylomata mohou narůst až do několikacentimetrových květákovitých útvarů. Gynekolog snadno odhalí i drobná kondylomata a navrhne příslušnou léčbu.

Nic není ztraceno!

Proti HPV viróze dnes již existuje účinná vakcína, která se aplikuje u dívek před zahájením sexuálního života a zájemkyně si ji musí zaplatit. Jestliže jste však dívka nebo žena, která již pohlavní život zahájila, pak existuje rada i pro vás. Dobrou prevencí HPV virózy je hygiena sexuálního chování, tedy nejlépe sexuální kontakty jen s jedním partnerem. Dále je vhodné dodržovat pravidelné návštěvy u vašeho gynekologa.

(lep)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více