#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Léčba hrozícího předčasného porodu zlepšuje poporodní vývoj dítěte
Léčba hrozícího předčasného porodu zlepšuje poporodní vývoj dítěte
calendar 7. 8. 2008

Léčba hrozícího předčasného porodu zlepšuje poporodní vývoj dítěte

Čím dříve před termínem se dítě narodí, tím více je zatíženo problémy s adaptací na vnější prostředí. Cílem léčby předčasného porodu je prodloužení těhotenství.

Čím dříve před termínem se dítě narodí, tím více je zatíženo problémy s adaptací na vnější prostředí. Cílem léčby předčasného porodu je prodloužení těhotenství a zlepšení poporodního vývoje novorozence. Terapie je velmi komplexní a kromě režimových opatření zahrnuje podávání léků.

Léčba hrozícího předčasného porodu se zaměřuje na odstranění vyvolávající příčiny a potlačení projevů porodu. Klid na lůžku je vždy první, co lékař ordinuje. Omezení fyzické aktivity je během těhotenství obecně velmi prospěšné a někdy postačí k překlenutí hrozícího předčasného porodu. Ve vážnějších případech je pacientka přijata do nemocnice, kde je zahájena farmakologická léčba.

Proti infekci antibiotika

Zvýšená pozornost je věnována infekcím pochvy, které jsou častými vyvolavateli předčasného porodu. Preventivně je nutné udržovat fyziologickou poševní mikroflóru. Doporučuje se dostatečná pohlavní hygiena, snížení frekvence sexuálních styků a zdravý životní styl. Vhodná je i probiotická léčba, kdy se mohou laktobakterie aplikovat přímo do pochvy. U těhotných se známkami předčasného porodu s potvrzenou poševní infekcí se podávají antibiotika.

Tokolytika prodlužují těhotenství

Pokud je rozvinutá děložní činnost, je nezbytná tzv. tokolytická léčba, která děložní aktivitu tlumí. Navíc má tato léčba význam pro získání času k šetrnějšímu vedení porodu a aplikaci kortikoidů. Podávání kortikoidů urychluje zrání plic nedonošeného plodu a zkracuje tak dobu, kterou novorozenec stráví na dýchacích přístrojích.

Porod je veden velmi šetrně

Obecně platí, že porod musí být veden velmi šetrně, protože nedonošený plod je více náchylný na traumata a je citlivější k nedostatečnému zásobení kyslíkem. Předčasný porod by měl proběhnout v porodnici, která je schopna zajistit kvalitní intenzivní péči o novorozence. Ženy s příznaky předčasného porodu jsou proto transportovány do specializovaných perinatologických center (centra zabývající se zdravým vývojem dítěte těsně po porodu).

Hrozbu předčasného porodu mohou odhalit pouze pravidelná gynekologická vyšetření. Pokud se objeví známky hrozícího předčasného porodu je nezbytně nutné ženu hospitalizovat a věnovat náležitou péči novorozenci i matce.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více