Články - detail

Domů dash Články dash Laparoskopie odhaluje příčiny neplodnosti
Laparoskopie odhaluje příčiny neplodnosti
calendar 7. 11. 2007

Laparoskopie odhaluje příčiny neplodnosti

Laparoskopie je jedna z vyšetřovacích a zároveň léčebných metod. Používá se k zobrazení vnitřních orgánů.

Laparoskopie je jedna z vyšetřovacích a zároveň léčebných metod. Používá se k zobrazení vnitřních orgánů. Laparoskop je tenký přístroj s optikou, který se zavádí do břicha velmi malým řezem. Tímto způsobem lze prohlédnout dělohu, vejcovody, vaječníky a přilehlé orgány.

Laparoskopie se používá tehdy, nelze-li příčinu neplodnosti určit ultrazvukem, rentgenem nebo jinými testy. Nejčastěji se touto metodou vyšetřují následující obtíže:

  • bolesti v oblasti pánve
  • endometrióza
  • zánětlivá onemocnění pánve
  • blokáda průchodnosti vejcovodů

Jak probíhá vyšetření?

Jiným výrazem pro laparoskopii je miniinvazivní operace. Její hlavní výhodou oproti klasické operaci je významně menší zátěž pro organismus. Doba hospitalizace je kratší a navíc kosmetické dopady takového ošetření jsou minimální.

Laparoskopie je malý chirurgický výkon, a proto v den vyšetření pacientka nesmí jíst, pít a kouřit. Je to bezbolestný zákrok, který se provádí v celkové anestezii. Začíná se malým řezem v oblasti pupku, kterým se do břicha zasune laparoskop. Aby byly všechny orgány dobře přístupné a viditelné, nafoukne se břicho plynem. Na laparoskop lze připojit další chirurgické nástroje a pomocí nich odebírat tkáně, ošetřovat jizvy a srůsty v břiše. Proto je laparoskopie výhodnou metodou pro stanovení diagnózy a její okamžité řešení.

Po laparoskopii je pacientka alespoň hodinu sledována na pooperačním pokoji. Často ještě ten samý den může odejít domů. Po výkonu nesmí pacientka 24 hodin řídit automobil a je nutné zajistit předem doprovod a odvoz do domácího prostředí. Kontrola po operaci obyčejně následuje za 2–8 týdnů.

Je laparoskopie bezpečná?

Ano. Laparoskopie je velmi bezpečnou a rutinní metodou. Mezi vzácné komplikace patří krvácení, poranění blízkých orgánů a problémy se snášenlivostí anestezie. Pro většinu žen však představuje pohodlnou a šetrnou metodu ošetření. Je proto s úspěchem využívána při řešení mnoha případů ženské neplodnosti.

(nes)

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více