Články - detail

Domů dash Články dash Kolik miminek po IVF je optimálních aneb Co je riziko?
Kolik miminek po IVF je optimálních aneb Co je riziko?
calendar 20. 3. 2010

Kolik miminek po IVF je optimálních aneb Co je riziko?

Také jste si mysleli, že při přenosu embryí do dělohy je lépe více než méně? V případě umělého oplodnění "ve zkumavce" to ale neplatí… Co platilo před lety, už nemusí být postupem dnešních dnů.

Také jste si mysleli, že při přenosu embryí do dělohy je lépe více než méně? V případě umělého oplodnění "ve zkumavce" to ale neplatí…

Medicína je už o kus dál

Co platilo před lety, už nemusí být postupem dnešních dnů. V dobách začátků umělého oplodnění (in vitro fertilization, IVF) bylo standardem přenést do dělohy více než 6 oplodněných vajíček. Při tak vysokém počtu se zvýšila pravděpodobnost, že se alespoň jedno z nich uchytí a těhotenství bude zdárně pokračovat. S tím, jak se lékařské postupy zlepšovaly a medicína pokročila, stačilo pro úspěšné těhotenství embryí méně.

Jak je to dnes?

Dnešní výzkumy ukazují, že přenos dvou embryí zvyšuje pravděpodobnost vícečetného těhotenství. A je dávno známo, že dvojčátka jsou i dvojitou starostí. Nejenom pro maminky po narození, ale i pro lékaře v době těhotenství, kdy mají ženu ve své péči. Těhotenství s více než jedním plodem v děloze je riskem i pro ženy. Vzniká větší nebezpečí těhotenské cukrovky, krvácení, vysokého krevního tlaku. Pro dítě jsou rizikem křeče, porodní defekty a vývojová zpoždění. Dvojčátka většinou přežijí i tehdy, pokud se narodí dříve. Často však v prvních pěti letech vyžadují náročnější a nákladnější zdravotní péči než ostatní děti.

Každý případ je individuální

Možná se budete snažit přemluvit svého lékaře k přenosu více než jednoho embrya. Zvláště tehdy, pokud jste již v minulosti IVF cyklus podstoupila a skončil neúspěšně. Vězte však, že ani tehdy to nemusí být optimální volba. Nevýhody a rizika vícečetného těhotenství převažují nad výhodami. Platí to zvláště tehdy, pokud jste mladá a kvalita vašich vajíček je velice dobrá. Proberte s lékařem všechny plusy i minusy a potom se rozhodněte. Pokud ale otěhotníte a vyvíjet se budou miminka dvě, není to důvod k přehnaným obavám. Můžete se spolehnout na kvalitní péči lékařů a porodních asistentek. A těšit se na dvojité radosti.

(skl)

Zdroj: latimesblogs.latimes.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více