21. 12. 2015
Kila jako na houpačce početí nesvědčí
Velmi vysoká či naopak výrazně nízká váha u ženy mohou nepříznivě ovlivnit šanci na těhotenství. Příčinou je především hormonální nerovnováha, ke které v obou případech často dochází.
Více kil, více testosteronu
Ženy s nadváhou nebo obezitou nezřídka vykazují zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů, takzvaných androgenů. Tyto a další poměrně složité hormonální změny, ke kterým vlivem zvýšeného množství tukové tkáně může v organismu ženy docházet, vedou mimo jiné k častějším anovulačním cyklům. Bez proběhnutí ovulace přitom nedojde k uvolnění zralého vajíčka a není možné jeho splynutí se spermií. Provedené vědecké studie odhalily, že obézní ženy trpí:
- sníženou šancí na početí,
- vyšší potratovostí,
- častějšími komplikacemi během těhotenství (například preeklampsií, těhotenskou cukrovkou, zvýšeným krevním tlakem atd.),
- větším výskytem vrozených vývojových vad plodu,
- vyšším rizikem nutnosti provedení císařského řezu.
U jejich potomků navíc hrozí budoucí rozvoj obezity a dalších souvisejících zdravotních problémů více než u dětí rodičů s normální váhou. Zhubnutí je tedy prospěšné – u velmi silných žen rozhodně významně zvýší tento počin šance na přirozené otěhotnění. Dosáhnout úpravy váhy lze především změnou stravování a pravidelným cvičením.
I podvýživa bývá problém
Podobně jako nadbytečná kila také prudký pokles váhy může narušit reprodukční mechanismy. Příčinou je opět hormonální dysbalance, která může vést k nepravidelnému menstruačnímu cyklu, k chybění ovulace a potížím s otěhotněním. Za nízkou hmotností a někdy až podvýživou mohou stát poruchy příjmu potravy (mentální anorexie, bulimie), které je třeba řešit ve spolupráci s psychiatrem. V jiných případech může být vhodná konzultace s nutričním specialistou, který odhalí případné chyby v dosavadním stravování.
(veri)
Zdroj: http://yourfertility.org.au
http://zdravi.e15.cz
Související štítky
Ženská neplodnost