Články - detail

Domů dash Články dash Když vajíčka chrání mráz
Když vajíčka chrání mráz
calendar 25. 11. 2010

Když vajíčka chrání mráz

Zmrazování vajíček neboli kryoprezervace oocytů patří mezi relativně nové metody umělého oplodnění. První dítě počaté pomocí této techniky se narodilo roku 1986.

Zmrazování vajíček neboli kryoprezervace oocytů patří mezi relativně nové metody umělého oplodnění. První dítě počaté pomocí této techniky se narodilo roku 1986. Protože se ale tehdejší způsob zmrazení pojil s vysokým rizikem poškození DNA oocytu, a mohl tak způsobit některé vrozené defekty dítěte, byla kryoprezervace ženských pohlavních buněk na celou dekádu ponechána stranou zájmu. V dnešní době se ale lékaři k této metodě opět vrací.

Komu se vajíčka zmrazují?

Možnost odběru a uchování vajíček ve zmraženém stavu je dobrá zpráva především pro ženy, u kterých z nějakého důvodu hrozí ztráta plodnosti. Je tomu tak například u onkologických pacientek před cykly chemoterapie nebo ozařování, u žen, které musí podstoupit odstranění vaječníků, nebo u těch, které své první těhotenství odkládají až do vyššího věku. Zároveň je tato metoda jistou alternativou zmrazení celých embryí ve státech, kde tento postup zákon nedovoluje, nebo pro páry, pro které je z etického hlediska nepřijatelný.

K čemu slouží kryoprotektivní látky

Lidské vajíčko je největší buňka v těle a obsahuje značné množství vody. Problémem během procesu zmrazení je fakt, že se tato voda promění v ledové krystalky a může tak poškodit chromozomy a vlastní DNA. Proto byly vynalezeny tzv. kryoprotektivní látky, které tomuto ději mohou zabránit.

Ultrarychlé zmrazení

Novinkou na poli kryoprezervace oocytů je tzv. ultrarychlé zmrazení (vitrifikace), které je používáno teprve několik let. Umožňuje použití vyšší koncentrace kryoprotektivních látek a extrémně rychlé zmrazení neposkytne vodě dostatek času k utvoření krystalků. Proto zůstane životaschopných větší počet vajíček než při původní metodě pomalého mrazení.

Protože je využití zmrazených vajíček při umělém oplodnění užíváno poměrně krátkou dobu a spíše výjimečně, není ještě zcela známa míra rizika s touto metodou spojená. Přesto ale pro řadu žen představuje jedinou šanci mít v budoucnu své biologicky vlastní dítě.

(veri)

Zdroj: www.ivf-infertility.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více