Články - detail

Domů dash Články dash Když těhotenství skončí dříve, než začalo
Když těhotenství skončí dříve, než začalo
calendar 19. 10. 2015

Když těhotenství skončí dříve, než začalo

Pozitivní test se dvěma čárkami potvrdí graviditu, ovšem o pár dní později se dostaví menstruace. Tuto situaci již zažilo mnoho žen. Může se jednat o tzv. biochemické těhotenství, a jak je vidět z aktuálních výzkumů, není tento jev rozhodně ničím ojedinělým.

Biochemické těhotenství je to, které se projeví pozitivním těhotenským testem, ale je potraceno dříve, než může být zobrazeno na ultrazvuku. Toto potvrzení je možné, podle kvality přístroje a lokálních podmínek, zhruba mezi 4. a 6. týdnem. Jediným důkazem někdejší gravidity je tedy pouze pozitivní těhotenský test. Vlastně se jedná o velmi časný potrat. Vajíčko bylo oplozeno, zahnízdilo se v děloze, ale jeho růst a vývoj nemohl z nějakého důvodu pokračovat.

  • Biochemické těhotenství údajně představuje 50–75 % všech potratů.
  • Odehraje se během jednoho nebo dvou týdnů po uhnízdění embrya.
  • Pokud žena jiný stav neočekává, vůbec si nemusí všimnout, že byla gravidní a potratila, protože menstruační krvácení přichází jen s mírným zpožděním.
  • Biochemické těhotenství je fenoménem moderní doby, protože dříve tak časná diagnostika možná nebyla. Podle nedávných výzkumů končí potratem kolem 70 % všech těhotenství. 

Bez příznaků

Ženy obvykle nemají žádné potíže, proto většina z nich nic nepozná. Někdy se dostaví mírné křeče v podbřišku, případně špinění několik dní před příchodem menstruace. Ovšem klasické příznaky těhotenství, jako únava, nevolnost a zvracení, nejsou obvyklé. Případný rozbor krve může ukázat nízkou hladinu hCG, což je hormon produkovaný placentou. Následující menstruace pak může být o něco silnější.

Reakce na chybu 

Odborníci nejsou úplně zajedno, ale většina z nich je přesvědčena o tom, že důvod biochemického těhotenství je stejný jako u ostatních potratů – to znamená především genetické vady rostoucího embrya. Příčinou těchto vad může být chyba ve vývoji vajíčka nebo spermie, abnormální buněčné dělení embrya nebo poškození vnějšími vlivy. Dalšími „viníky“ bývají:

  • infekce (toxoplazmóza, chlamydie apod.),
  • systémové choroby matky, jako například snížená funkce štítné žlázy,
  • abnormality dělohy (vrozené nebo získané),
  • nesprávné hladiny hormonů,
  • nedostatečná výstelka dutiny děložní.

Doporučuje se kontrola odborníkem 

Ženy, které prodělají takto časný potrat, by měly být vyšetřeny, hlavně kvůli vyloučení mimoděložního těhotenství. Děje se tak na základě stanovení hladiny hCG ze vzorku krve – hodnota by měla klesnout k nule. Pokud se množství tohoto hormonu zvyšuje a děloha je prázdná, je pravděpodobné mimoděložní těhotenství, které může ženu ohrozit na životě. Může se také stát, že hladina hCG klesá a v děloze se nachází odumřelé embryo. V takovém případě je nutná revize dutiny děložní. O léčbě v pravém slova smyslu můžeme hovořit tehdy, pokud je příčina na straně matky a jedná se o řešitelný stav.

Pozor na psychiku!

Není žádný důkaz o tom, že by biochemické těhotenství ovlivnilo budoucí graviditu. Mnoho žen touto zkušeností projde a poté bez potíží zvládne celý proces těhotenství a porodí zdravé dítě. Pro některé páry je však vědomí prodělaného potratu emocionální zátěží, obzvláště pokud se o početí intenzivně snaží. Pak je výhodné vyhledat pomoc psychologa, aby nedošlo k psychogenně podmíněné neplodnosti. Stane-li se, že se situace několikrát opakuje, měla by být dvojice důkladně vyšetřena.

Pokud se chcete po takovéto velmi časné ztrátě pokusit znovu otěhotnět, nechte proběhnout alespoň jeden celý menstruační cyklus. Nebude-li se vám početí dařit, navštivte svého lékaře a proberte s ním možnosti, jak vaši snahu podpořit.

(pez)

Zdroj: http://www.pregnancycorner.com

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více
Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více