Články - detail

Domů dash Články dash Když těhotenství skončí dříve, než začalo
Když těhotenství skončí dříve, než začalo
calendar 19. 10. 2015

Když těhotenství skončí dříve, než začalo

Pozitivní test se dvěma čárkami potvrdí graviditu, ovšem o pár dní později se dostaví menstruace. Tuto situaci již zažilo mnoho žen. Může se jednat o tzv. biochemické těhotenství, a jak je vidět z aktuálních výzkumů, není tento jev rozhodně ničím ojedinělým.

Biochemické těhotenství je to, které se projeví pozitivním těhotenským testem, ale je potraceno dříve, než může být zobrazeno na ultrazvuku. Toto potvrzení je možné, podle kvality přístroje a lokálních podmínek, zhruba mezi 4. a 6. týdnem. Jediným důkazem někdejší gravidity je tedy pouze pozitivní těhotenský test. Vlastně se jedná o velmi časný potrat. Vajíčko bylo oplozeno, zahnízdilo se v děloze, ale jeho růst a vývoj nemohl z nějakého důvodu pokračovat.

  • Biochemické těhotenství údajně představuje 50–75 % všech potratů.
  • Odehraje se během jednoho nebo dvou týdnů po uhnízdění embrya.
  • Pokud žena jiný stav neočekává, vůbec si nemusí všimnout, že byla gravidní a potratila, protože menstruační krvácení přichází jen s mírným zpožděním.
  • Biochemické těhotenství je fenoménem moderní doby, protože dříve tak časná diagnostika možná nebyla. Podle nedávných výzkumů končí potratem kolem 70 % všech těhotenství. 

Bez příznaků

Ženy obvykle nemají žádné potíže, proto většina z nich nic nepozná. Někdy se dostaví mírné křeče v podbřišku, případně špinění několik dní před příchodem menstruace. Ovšem klasické příznaky těhotenství, jako únava, nevolnost a zvracení, nejsou obvyklé. Případný rozbor krve může ukázat nízkou hladinu hCG, což je hormon produkovaný placentou. Následující menstruace pak může být o něco silnější.

Reakce na chybu 

Odborníci nejsou úplně zajedno, ale většina z nich je přesvědčena o tom, že důvod biochemického těhotenství je stejný jako u ostatních potratů – to znamená především genetické vady rostoucího embrya. Příčinou těchto vad může být chyba ve vývoji vajíčka nebo spermie, abnormální buněčné dělení embrya nebo poškození vnějšími vlivy. Dalšími „viníky“ bývají:

  • infekce (toxoplazmóza, chlamydie apod.),
  • systémové choroby matky, jako například snížená funkce štítné žlázy,
  • abnormality dělohy (vrozené nebo získané),
  • nesprávné hladiny hormonů,
  • nedostatečná výstelka dutiny děložní.

Doporučuje se kontrola odborníkem 

Ženy, které prodělají takto časný potrat, by měly být vyšetřeny, hlavně kvůli vyloučení mimoděložního těhotenství. Děje se tak na základě stanovení hladiny hCG ze vzorku krve – hodnota by měla klesnout k nule. Pokud se množství tohoto hormonu zvyšuje a děloha je prázdná, je pravděpodobné mimoděložní těhotenství, které může ženu ohrozit na životě. Může se také stát, že hladina hCG klesá a v děloze se nachází odumřelé embryo. V takovém případě je nutná revize dutiny děložní. O léčbě v pravém slova smyslu můžeme hovořit tehdy, pokud je příčina na straně matky a jedná se o řešitelný stav.

Pozor na psychiku!

Není žádný důkaz o tom, že by biochemické těhotenství ovlivnilo budoucí graviditu. Mnoho žen touto zkušeností projde a poté bez potíží zvládne celý proces těhotenství a porodí zdravé dítě. Pro některé páry je však vědomí prodělaného potratu emocionální zátěží, obzvláště pokud se o početí intenzivně snaží. Pak je výhodné vyhledat pomoc psychologa, aby nedošlo k psychogenně podmíněné neplodnosti. Stane-li se, že se situace několikrát opakuje, měla by být dvojice důkladně vyšetřena.

Pokud se chcete po takovéto velmi časné ztrátě pokusit znovu otěhotnět, nechte proběhnout alespoň jeden celý menstruační cyklus. Nebude-li se vám početí dařit, navštivte svého lékaře a proberte s ním možnosti, jak vaši snahu podpořit.

(pez)

Zdroj: http://www.pregnancycorner.com

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více
Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více