#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Když se umělé oplodnění konečně podaří
Když se umělé oplodnění konečně podaří
calendar 14. 2. 2010

Když se umělé oplodnění konečně podaří

Zkoušeli jste to roky, a nic. Moc už jste tomu nevěřili, ale ta dlouho očekávaná chvíle nakonec přece přišla. Měli byste se cítit šťastní, ale místo toho máte strach… <br> <div style="background: none repeat scroll 0% 0% rgb(217, 198, 182); border: 2px ridge rgb(120, 79, 43); bottom: auto; cursor: pointer; height: auto; left: 231px; margin: 0px; padding: 0px; position: fixed; right: auto; top: 133px; width: auto; z-index: 2147483647; opacity: 0.4; display: block;" class="translator-floating-panel"> <div style="background: url(&quot;chrome://translator/skin/icons.png&quot;) no-repeat scroll left top transparent; display: block; height: 16px; margin: 2px; width: 16px;" title="Click to translate"></div> </div>

Zkoušeli jste to roky, a nic. Moc už jste tomu nevěřili, ale ta dlouho očekávaná chvíle nakonec přece přišla. Měli byste se cítit šťastní, ale místo toho máte strach…

S radostí přichází i nervozita

Zpočátku nastávala otázka, jak vůbec otěhotnět. Jak to udělat, aby se po mnoha pokusech umělého oplodnění (IVF) na těhotenském testu ukázaly dvě čárky. A teď, když je to tady, spíše než radost zažíváte pocity strachu. A to zvláště tehdy, pokud předchozí těhotenství skončila neúspěchem. Jenomže, ať se bojíte sebevíc, případný potrat nemůžete kontrolovat ani ovlivnit. Je to věc přírody, která rozhodne za vás. Je pochopitelné, že se obáváte, a je to naprosto normální. Nedávejte si za to žádnou vinu, ale najděte si někoho, kdo je v podobné situaci. Třeba na internetovém fóru. Anebo o svých pocitech promluvte s terapeutem zabývajícím se problémy neplodnosti. Uvidíte, že se vám uleví.

První tři měsíce

Prospěšných věcí pro sebe i miminko můžete udělat několik. Seznamte se například se všemi testy a vyšetřeními, které budete muset v prvním trimestru podstoupit. Většinou se nebudou moc lišit od těch, které jsou doporučené ženám, jež otěhotněly spontánně. Je také důležité dostat se do dobré kondice a dbát na správnou výživu. Ideální je lehké cvičení, jako například jóga, a co se stravy týká, tak omezit kofein a vyloučit alkohol.

Malé krvácení neznamená konec těhotenství

Pokud se na začátku těhotenství objeví drobné krvácení, nepanikařte. Opravdu se to může stát a je to způsobeno uhnízděním vajíčka v děložní sliznici. Pokud máte obavy, kontaktujte svého lékaře nebo porodní asistentku. Určitě bude vhodné, pokud budete v této době hodně odpočívat. Potrat je sice velice zřídka zapříčiněn pádem nebo jiným menším fyzickým úrazem, ale pro vás je důležité, abyste fyzickou zátěž nepřeháněla, ale spíše ji omezila. Pokud musíte například z pracovních důvodů cestovat a létat mezinárodní trasy, bude lepší to konzultovat s lékařem. Pokud cestujete do zahraničí, nikdy nezapomeňte na zdravotní pojištění.

(skl)

Zdroj: www.thinkbaby.co.uk

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více