1. 9. 2010
Když se otěhotnění nedaří aneb Kdy a kdo pomůže
Pokud se už nějakou dobu snažíte o miminko a stále se vám nedaří otěhotnět, jistě vás trápí obavy ohledně vašeho zdraví. Kam se v takovém případě obrátit? S čím pomůže váš gynekolog a kdy je třeba navštívit odborníka přes reprodukční medicínu?
Pokud se už nějakou dobu snažíte o miminko a stále se vám nedaří otěhotnět, jistě vás trápí obavy ohledně vašeho zdraví. Kam se v takovém případě obrátit? S čím pomůže váš gynekolog a kdy je třeba navštívit odborníka přes reprodukční medicínu?
Není gynekolog jako gynekolog
Ne každý gynekolog se zabývá zároveň reprodukční medicínou. Jedná se totiž o jakýsi specializovaný nadstavbový obor vyžadující další vzdělání. V každém případě by ale měl ženský lékař, kterého pravidelně navštěvujete, o vašem trápení s početím vědět. Může vám totiž nabídnout některá základní vyšetření a někdy tak odhalit i vyléčit příčinu neplodnosti. V případě potřeby vás pak doporučí do některého z center asistované reprodukce.
Je potřeba doporučení od lékaře?
Samotné lékařské doporučení sice není ve většině z center nezbytnou podmínkou objednání, ale specialisti v tomto oboru ho vítají. Je to proto, že tak získají přístup k potřebným informacím o vašem zdravotním stavu. Gynekolog by měl být rovněž schopen rozhodnout, zda je ve vašem případě přínosné specialistu na reprodukční medicínu navštívit.
Běžný lékař běžná, specialista speciální vyšetření
Běžný ženský lékař by měl před odesláním do centra asistované reprodukce vypracovat vaši rodinnou, osobní a gynekologickou anamnézu a zajistit tato vyšetření: křivku bazálních teplot, mikroabrazi endometria, mikrobiální obraz poševní, onkologickou cytologii, kolposkopii a případně rentgenové vyšetření dělohy. V centru asistované reprodukce pak mají lékaři možnost provést mnohá speciální vyšetření. Patří mezi ně hormonální vyšetření, rozbor spermatu partnera, diagnostická laparoskopie, hysteroskopie, ale i genetické, imunologické a urologické vyšetření.
S čím si "obyčejný" gynekolog neporadí
Existují situace, kdy je pomoc od lékařů z centra asistované reprodukce více než namístě. Jedná se mimo jiné o věk ženy nad 38 let, neprůchodný vejcovod, vícečetné tubární mimoděložní těhotenství, endometriózu, problém s plodností partnera (méně než 40 % pohyblivých spermií nebo jejich nízký počet) nebo syndrom polycystických ovarií po neúspěšné šestiměsíční léčbě klomifenem.
Příčin neplodnosti je celá řada. Některé pomůže odhalit gynekolog, na jiné přijde specialista. A stejně tak je to i s léčbou. Něco umí léčit jeden, něco druhý. První zastávka na vaší cestě za miminkem by proto měla být u vašeho ženského lékaře.
(veri)
Zdroj:
www.advancedfertility.com
www.ivfbrno.cz/