#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jsem těhotná! A co dál?
Jsem těhotná! A co dál?
calendar 6. 12. 2013

Jsem těhotná! A co dál?

Po měsících či možná letech snažení máte konečně šanci říct: „Jsem těhotná!“ Co vás ale čeká v nejbližší budoucnosti? Poradíme vám něco málo pro začátek, abyste se v prvních měsících gravidity zbytečně nestresovala.

Po měsících či možná letech snažení máte konečně šanci říct: „Jsem těhotná!“ Co vás ale čeká v nejbližší budoucnosti? Poradíme vám něco málo pro začátek, abyste se v prvních měsících gravidity zbytečně nestresovala.

1. Vypočítejte si datum porodu

Zajisté vás zajímá, kdy přijde miminko na svět. Můžete si zkusit datum porodu sama vypočítat. Samozřejmě se jedná jen o termín orientační, nicméně může pomoci v plánování vašich budoucích aktivit. Přesnější datum vám sdělí váš gynekolog. Jednoduchý a pouze přibližný výpočet data porodu je datum prvního dne poslední menstruace + 7 dní – 3 měsíce + 1 rok.

2. Rozmyslete si, kdy a komu o svém těhotenství říci

Oznámení gravidity může být pro dlouho neplodný pár opravdu důležitou záležitostí. Proto si promyslete, jak tuto věc uděláte. Očekáváte-li negativní reakci, nenechte se tím odradit. Zapomenout byste neměla ani na svého zaměstnavatele.

3. Sledujte vývoj plodu(ů) 

U žen, které podstupují různé formy asistované reprodukce, bývá častější výskyt vícečetného těhotenství – dvojčat či trojčat. Je rozhodně dobré vědět, kolik miminek přijde na svět, s čímž vám samozřejmě pomůže lékař. Zjišťujte si informace o růstu a vývoji miminka či miminek v průběhu těhotenství. Sledování vývinu plodu je ideální metoda, jak upevnit mateřské pouto.

4. Prožijte zdravé těhotenství

Celé ty dlouhé měsíce či roky snažení jste žadonila o zkušenost s ranní nevolností. Teď je to konečně tady a možná by se vám hodily nějaké rady, jak se s ní vypořádat. V dnešním světě, kde jsou informace dostupné na každém rohu, nejde o složitý úkol. Vzdělávejte se tedy ohledně svého těhotenství, aby mělo bezproblémový průběh.

5. Zvolte „správného“ gynekologa 

Lékaři z centra asistované reprodukce, se kterými jste možná spolupracovala až do nynější doby, se o vás pravděpodobně v průběhu těhotenství již starat nebudou. Tento úkol spadá do působnosti obvodního gynekologa. Proto pokud s tím svým nejste z nějakého důvodu spokojena, zkuste vyhledat jiného – spolupráce s ním v průběhu těhotenství je nezbytná a vzájemná důvěra celý proces zjednoduší.

(boba)

Zdroj: http://infertility.about.com/od/pregnancy-birth-parenting/tp/Im-Pregnant-What-to-Expect.htm

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více