#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Je test otcovství opravdu spolehlivý?
Je test otcovství opravdu spolehlivý?
calendar 2. 1. 2009

Je test otcovství opravdu spolehlivý?

Když se řekne test paternity neboli test otcovství, vybaví se mnohým z nás tolik očekávané sdělení pravdy, kdo je otcem našeho dítěte. Je to Karel, nebo Jan?

Když se řekne test paternity neboli test otcovství, vybaví se mnohým z nás tolik očekávané sdělení pravdy, kdo je otcem našeho dítěte. Je to Karel, nebo Jan? Díky dnešním moderním laboratorním metodám je možné tuto skrytou skutečnost poměrně jednoduše zjistit a vynést na světlo.

Otec pod drobnohledem

Vědci na celém světě uskutečňují test otcovství regulérně. Vzorky jsou obvykle sbírány z úst. Ze slin, kde jsou obsaženy četné buňky, se pak vyhodnocuje DNA. DNA má každá buňka v našem těle. Skládá se z mnoha úseků, kterým se říká geny. Tyto úseky nesou genetickou informaci, kterou mohou zdědit naši potomci. Obvykle se vezme štětička s vatovým tamponem a provede se stěr právě ze sliznice dutiny ústní.

Jeden člověk, dvojí DNA?

Test DNA může kromě určení otcovství odhalit také případné vrahy a zločince. Bohužel ale už neplatí, že je vždy na 100 % spolehlivý. Příkladem může být aféra z roku 2007, kdy se doktor Lorente, šéf genetické laboratoře na univerzitě v Granadě, setkal s nezvyklým případem. Muž, který podstoupil test otcovství, jim přinesl nesmyslný výsledek. Po opakovaném provedení testu se přišlo na skutečnost, že muž má v ústech DNA od dvou odlišných osob.

Po vyloučení jiných možných příčin vznikla otázka, jak je to možné. Po dlouhém rozhovoru muž připustil, že před provedením testu DNA si dal do pusy množství slin, které nalezl v nějaké láhvi. Muž se chtěl vyhnout nutnosti placení na nemanželské dítě a pokoušel se obelhat nejen genetickou laboratoř, ale i justici.

Vypláchnout, prosím!

Z daného případu plyne, že ani test DNA nemusí vždy zaručovat očekávaný výsledek. Vědci proto zavedli výplach dutiny ústní vodou před odebráním potřebného vzorku. I nadále tak snad můžeme doufat, že nám test paternity otce našeho dítěte regulérně odhalí.

(ena)

Zdroj: International Mixed Buccal Cell Reference Sample in a Paternity Case Journal of Forensic Sciences, 52: 397–399, 2007

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více