#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak rozpoznat příznaky předčasného porodu
Jak rozpoznat příznaky předčasného porodu
calendar 16. 8. 2008

Jak rozpoznat příznaky předčasného porodu

Známek, které signalizují počínající předčasný porod, je několik a obvykle je nutné konzultovat obtíže s lékařem. Nejen proto, že nemusí jít vždy skutečně o předčasný porod.

Známek, které signalizují počínající předčasný porod, je několik a obvykle je nutné konzultovat obtíže s lékařem. Nejen proto, že nemusí jít vždy skutečně o předčasný porod. Předčasný porod je závažným medicínským problémem a má obrovské dopady na vývoj plodu.

Kvůli tomu, že organismus předčasně narozeného dítěte je silně nezralý a velmi citlivý, je nutné dbát na prevenci předčasného porodu. A jak konkrétně může žena sama poznat hrozící předčasný porod?

Děložní kontrakce přicházejí pravidelně

Příznaky předčasného porodu bývají obvykle typické. Nejprve se objevují děložní stahy doprovázené bolestmi v podbřišku a v oblasti křížové kosti. Kontrakce dělohy se při hrozícím porodu stávají častějšími, intenzivnějšími a bolestivějšími. Při počínajícím porodu jsou kontrakce pravidelné a intervaly mezi nimi se zkracují.

Bolesti i změna poševního výtoku

Pacientky udávají také hluboké zádové bolesti, tlak v malé pánvi nebo křeče připomínající menstruační bolesti. Dalšími příznaky jsou vaginální krvácení, zvýšený výtok z rodidel, odchod hlenové zátky nebo časté močení.

Odtok plodové vody je varujícím momentem

Závažným příznakem je předčasný odtok plodové vody. Plodová voda je čirá až nažloutlá tekutina. Pokud má žena podezření na odtok plodové vody, je dobré přinést ke gynekologickému vyšetření i vzorek tekutiny zachycený do vložky. Lékař je schopen za použití speciálního činidla identifikovat, zda se skutečně jedná o plodovou vodu, či nikoliv.

Lékařské vyšetření dělohy

Diagnóza předčasného porodu je potvrzena při přítomnosti děložních kontrakcí a pozitivním nálezu na děložním hrdle. Při hrozícím porodu dochází ke zkracování a otevírání děložního hrdla. Z možných vyvolávajících příčin se pátrá po známkách infekce děložního hrdla, protože zánět je nutné ihned léčit.

Gynekologické vyšetření odhalí hrozící porod i při minimálních obtížích ženy. Proto je nezbytné navštívit lékaře při jakýchkoliv nejasnostech. Podaří-li se zachytit příznaky hrozícího porodu včas, je prognóza většinou dobrá.

(nes)

Jak probíhá IVF – krok za krokem
Asistovaná reprodukce

Jak probíhá IVF – krok za krokem

Pár, jemuž lékař (gynekolog) doporučil využít služeb specializovaných center asistované reprodukce, nejprve podstoupí vstupní pohovor. Během něj získá lékař potřebné informace o svých nových pacientech a zároveň rozhodne o vyšetřeních, která bude potřeba doplnit. Obvykle jde o určení hladiny některých hormonů. U mužů je často doporučeno vyšetření ejakulátu (spermiogram). Na základě všech těchto informací pak lékař zvolí některou z mnoha dostupných metod asistované reprodukce, mezi kterými je asi nejznámější IVF (in vitro fertilizace).

Číst více
Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte
Ženská neplodnost / Prevence

Jak ovlivňuje obezita, nadváha či podváha matky početí a donošení dítěte

Obezita je celosvětovým problémem, který rok od roku nabývá na důležitosti. Statistická data totiž hovoří jasně. Například v České republice se s obezitou potýká každý pátý člověk. S nadváhou pak dokonce každý druhý. Kromě spojitosti se závažnými chorobami, se kterými nepřiměřená hmotnost souvisí (kardiovaskulární onemocnění, diabetes apod.), se tato problematika promítá i do schopnosti žen otěhotnět a přivést na svět zdravého potomka. Ne nadarmo lékaři vyzývají ženy, které plánují početí, ke stabilizaci a optimalizaci tělesné hmotnosti. Pokud je žena obézní (to znamená, že její BMI – body mass index – je vyšší než 30 kg/m2), může se její snaha o početí a prožití kouzelného období těhotenství zásadním a velmi nepříjemným způsobem zkomplikovat. V následujících odstavcích zmíníme několik oblastí, které s nadměrnou tělesnou hmotností, početím a těhotenstvím souvisí. Ovšem nevynecháme ani problematiku podváhy u žen plánujících rodinu.

Číst více