Články - detail

Domů dash Články dash Jak probíhá umělé oplodnění: IVF krok za krokem
Jak probíhá umělé oplodnění: IVF krok za krokem
calendar 17. 6. 2013

Jak probíhá umělé oplodnění: IVF krok za krokem

Neúspěšné snahy o přirozené početí miminka dnes již díky medicínskému pokroku naštěstí nemusí znamenat zbytek života bez dítěte.

Neúspěšné snahy o přirozené početí miminka dnes již díky medicínskému pokroku naštěstí nemusí znamenat zbytek života bez dítěte. Mezi základní metody asistované reprodukce patří bezpochyby mimotělní oplodnění neboli IVF. Následující řádky pomohou osvětlit, co vás během celého procesu čeká.

1. Hormonální příprava

Aby bylo možné ženě odebrat více vajíček a zvýšit tak pravděpodobnost úspěšného početí, je nutná předchozí hormonální příprava.

  • Díky injekční aplikaci hormonů je možné stimulovat vaječníky k dozrání hned několika vajíček najednou a zamezit předčasné samovolné ovulaci, která by byla nežádoucí.
  • Podávané léky zabraňují uvolňování přirozených hormonů v organismu a celý cyklus se tak dostává plně pod kontrolu lékařů.
  • Fáze hormonální přípravy trvá 1 až 3 týdny a gynekolog během ní opakovaně kontroluje zrající folikuly s vajíčky za pomocí vaginálního ultrazvuku.

2. Odběr pohlavních buněk

Odběr vajíček probíhá v přesně načasovaný okamžik během krátkého, zhruba 10 minut trvajícího zákroku, a to v celkové anestezii přes pochvu ženy. Spermie jsou získány tentýž den, obvykle masturbací, ve vzácnějších případech pak odsátím z nadvarlat, odebráním tkáně varlat nebo rozmrazením uschovaného semene partnera či dárce.

3. Oplodnění a kultivace embryí

Samotné oplodnění probíhá v prostorách laboratoře, a to:

  • klasicky – přidáním spermií do kultivačního média k vajíčku;
  • za využití mikroinseminačních metod (nejčastěji ICSI) – přímým vpravením jediné spermie do vajíčka.

Po oplození vajíčka vzniká embryo, které je ještě několik dní mimo tělo ženy kultivováno a pravidelně kontrolováno, zda se vyvíjí tak, jak má.

4. Embryotransfer

Nadějně vyhlížející embrya se v počtu maximálně tří přenesou do dělohy ženy během krátkého a nebolestivého výkonu skrze děložní čípek. Ta zbylá mohou být zmražena a uchována pro případný další cyklus. Zda bylo umělé oplodnění úspěšné, odhalí těhotenský test prováděný nejdříve 10. den po embryotransferu a následné ultrazvukové vyšetření.

(veri)

Zdroj: oreprodukci.cz

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více