#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash Jak probíhá IVF v reprodukčním centru (I. část)
 Jak probíhá IVF v reprodukčním centru (I. část)
calendar 16. 2. 2008

Jak probíhá IVF v reprodukčním centru (I. část)

Reprodukční centra se zabývají nejen léčbou neplodnosti, ale také komplexním vyšetřením ženy i muže a odborným poradenstvím. Základem terapie jsou nejprve prohlídky, které určí příčinu onemocnění a správnou léčbu.

Reprodukční centra se zabývají nejen léčbou neplodnosti, ale také komplexním vyšetřením ženy i muže a odborným poradenstvím. Základem terapie jsou nejprve prohlídky, které určí příčinu onemocnění a správnou léčbu. U neplodného páru se k otěhotnění využívají metody asistované reprodukce, při kterých dochází k manipulaci s pohlavními buňkami (spermie a vajíčka).

Informace o terapii

Konkrétní postupy při vyšetření se v jednotlivých případech mohou lišit, ale obecně je dodržován určitý harmonogram návštěv a konzultací. Asi měsíc před samotným zákrokem přicházejí oba partneři společně. Lékaři s nimi hovoří o možnostech léčby, seznámí je s metodikou, úspěšností, a také s riziky. Partneři pak podepisují písemné materiály (reversy), a stvrzují tak souhlas s vyšetřeními i léčbou. Následuje gynekologické vyšetření ženy včetně ultrazvuku, odběrů krve a dalších testů. U muže se vyšetřuje spermiogram (hodnocení kvality a množství spermií).

Plánování léčby a stimulace

S odstupem několika dnů až týdnů se při další návštěvě partneři dozvědí výsledky vyšetření, dořeší se případné nejasnosti a naplánuje se léčba. U ženy se zahajuje stimulační terapie, kdy se předepisují hormonální přípravky pro podporu růstu vajíček ve vaječníku. Vlastní léčba spočívá v každodenní aplikaci injekcí, které většinou podává zdravotnický personál. Za několik dní se ultrazvukem hodnotí odezva vaječníků a stanovují se hladiny pohlavních hormonů z odběrů krve.

Přenos embrya a průkaz těhotenství

Po deseti až dvanácti dnech terapie bývají vajíčka ženy zralá a odebírají se z vaječníku v celkové anestezii. Muž získává spermie masturbací. V laboratoři se pak spojí spermie s vajíčky a vzniká embryo. Za dva až pět dnů po odběru se žena dostaví na vlastní přenos embrya do dělohy. Poté stráví na lůžku ještě asi jednu až dvě hodiny a může odejít domů. Přibližně za tři týdny se prokazuje těhotenství pomocí těhotenského testu, někdy také ultrazvukovým vyšetřením.
Schéma vyšetření se může lišit i v jednotlivých reprodukčních centrech. Základem přesto zůstává péče o pacientku i jejího partnera a nalezení vhodné terapie.

(nes)

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více