Články - detail

Domů dash Články dash Jak probíhá IVF v reprodukčním centru (I. část)
 Jak probíhá IVF v reprodukčním centru (I. část)
calendar 16. 2. 2008

Jak probíhá IVF v reprodukčním centru (I. část)

Reprodukční centra se zabývají nejen léčbou neplodnosti, ale také komplexním vyšetřením ženy i muže a odborným poradenstvím. Základem terapie jsou nejprve prohlídky, které určí příčinu onemocnění a správnou léčbu.

Reprodukční centra se zabývají nejen léčbou neplodnosti, ale také komplexním vyšetřením ženy i muže a odborným poradenstvím. Základem terapie jsou nejprve prohlídky, které určí příčinu onemocnění a správnou léčbu. U neplodného páru se k otěhotnění využívají metody asistované reprodukce, při kterých dochází k manipulaci s pohlavními buňkami (spermie a vajíčka).

Informace o terapii

Konkrétní postupy při vyšetření se v jednotlivých případech mohou lišit, ale obecně je dodržován určitý harmonogram návštěv a konzultací. Asi měsíc před samotným zákrokem přicházejí oba partneři společně. Lékaři s nimi hovoří o možnostech léčby, seznámí je s metodikou, úspěšností, a také s riziky. Partneři pak podepisují písemné materiály (reversy), a stvrzují tak souhlas s vyšetřeními i léčbou. Následuje gynekologické vyšetření ženy včetně ultrazvuku, odběrů krve a dalších testů. U muže se vyšetřuje spermiogram (hodnocení kvality a množství spermií).

Plánování léčby a stimulace

S odstupem několika dnů až týdnů se při další návštěvě partneři dozvědí výsledky vyšetření, dořeší se případné nejasnosti a naplánuje se léčba. U ženy se zahajuje stimulační terapie, kdy se předepisují hormonální přípravky pro podporu růstu vajíček ve vaječníku. Vlastní léčba spočívá v každodenní aplikaci injekcí, které většinou podává zdravotnický personál. Za několik dní se ultrazvukem hodnotí odezva vaječníků a stanovují se hladiny pohlavních hormonů z odběrů krve.

Přenos embrya a průkaz těhotenství

Po deseti až dvanácti dnech terapie bývají vajíčka ženy zralá a odebírají se z vaječníku v celkové anestezii. Muž získává spermie masturbací. V laboratoři se pak spojí spermie s vajíčky a vzniká embryo. Za dva až pět dnů po odběru se žena dostaví na vlastní přenos embrya do dělohy. Poté stráví na lůžku ještě asi jednu až dvě hodiny a může odejít domů. Přibližně za tři týdny se prokazuje těhotenství pomocí těhotenského testu, někdy také ultrazvukovým vyšetřením.
Schéma vyšetření se může lišit i v jednotlivých reprodukčních centrech. Základem přesto zůstává péče o pacientku i jejího partnera a nalezení vhodné terapie.

(nes)

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

Mužská neplodnost a možnosti její prevence

O problémech s početím se z logického důvodu více hovoří ve vztahu k ženám, odborné studie však ukazují, že i mužský faktor se na neplodnosti párů podílí nezanedbatelnou měrou. Proto se nabízí otázka, zda by tuto skutečnost neměli vzít v potaz muži, kteří plánují v budoucnosti založit rodinu, a zda by se neměli začít o své reprodukční zdraví více zajímat.

Číst více
Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více