1. 2. 2008
Jak funguje metoda IVF
In vitro fertilizace byla u lidí poprvé úspěšně použita před 25
lety. Od té doby se narodilo více než milion dětí ze zkumavky po
celém světě. IVF je určena těm párům, kde předchozí léčba neplodnosti
buď selhala, nebo není možná vůbec. <br>
In vitro fertilizace (IVF) byla u lidí poprvé úspěšně použita před 25 lety a od té doby se díky této metodě narodilo více než milion dětí po celém světě. IVF je určena těm rodinám, kde předchozí léčba neplodnosti buď selhala, nebo není možná vůbec. In vitro fertilizace představuje metodu asistované reprodukce, při níž se v laboratoři odebírají zárodečné buňky (vajíčka a spermie), které pak slouží pro vytvoření embryí. Dalším krokem je přenesení embryí do dělohy ženy, kde se musí uchytit. V ideálním případě se embryo začne vyvíjet, a IVF je tak zdárně dokončena.
1. krok – ovariální stimulace
Na počátku léčby je každé ženě podán lék, který stimuluje vaječníky k tvorbě vajíček. Vzniká tak mnoho vajíček, na rozdíl od přirozeného menstruačního cyklu, kdy se vytvoří pouze jedno jediné. Smyslem tohoto postupu je zvýšit pravděpodobnost na otěhotnění – čím více vajíček totiž bude k dispozici, tím více embryí bude moci vzniknout.
2. krok – získání zralých vajíček a spermií
Během růstu folikulů (váčky s vajíčkem) se ze vzorků krve stanovují koncentrace pohlavních hormonů, které jsou odrazem aktivity vaječníku. Kromě toho se vaječníky s folikuly monitorují pomocí ultrazvuku. Jakmile je vajíčko zralé, odebírá se pomocí tenké jehly, která se do vaječníku zavádí v celkové anestezii. Odběr většinou netrvá déle než 60 minut a pokud je průběh bez komplikací, odchází pacientka domů obvykle několik hodin po výkonu. Spermie muže se získávají většinou ještě před odběrem vajíčka.
3. krok – oplození a příprava embrya v laboratoři
Jakmile jsou vajíčka odebrána, jsou okamžitě přenesena do laboratoře k identifikaci, zhodnocení a přípravě k oplození. Všechna vajíčka, která se při odběru podaří získat, jsou k oplození použita. Spermie se s vajíčky nechají inkubovat po dobu asi dvou hodin a oplozená vajíčka se pak v laboratoři vyvíjejí ještě několik dnů. Podle přání partnerů mohou být některá embrya dokonce zamrazena.
4. krok – přenos embrya
Posledním krokem IVF je přenos embrya do dělohy matky. Jde o naprosto bezbolestný výkon, který nevyžaduje anestezii. Asi za dva týdny následuje kontrolní vyšetření včetně hormonálního rozboru, ultrazvuku a gynekologického vyšetření, které těhotenství potvrdí.
(nes)