25. 5. 2010
Interrupce nemusí být překážkou dalšímu těhotenství
V dnešní době je umělé přerušení těhotenství bezpečným zákrokem a komplikace nastávají jen zřídka. Možnost dalšího otěhotnění tedy není nijak výrazně snížena.
V dnešní době je umělé přerušení těhotenství bezpečným zákrokem a komplikace nastávají jen zřídka. Možnost dalšího otěhotnění tedy není nijak výrazně snížena a riziko předčasného porodu nebo potratu je zvýšené jen minimálně. To vše samozřejmě platí za předpokladu, že vše proběhne tak, jak má.
Čas hraje hlavní roli
Pravděpodobnost dalších otěhotnění závisí na způsobu provedení interrupce (umělého přerušení těhotenství) a na týdnu těhotenství, ve kterém bylo přerušení provedeno. Jako všude jinde i tady platí rčení "čím dříve, tím lépe". Čím později je interrupce provedena, tím je větší riziko komplikací, které mohou mít vliv na další otěhotnění.
Chirurgie versus farmakologie
Existují dva způsoby provedení interrupce. První je tzv. chemická interrupce (podání tzv. potratové pilulky RU 486), prováděná v počáteční fázi těhotenství. Podle výzkumů tato metoda
nesnižuje možnost dalšího otěhotnění a nezvyšuje riziko potratu.
Má ovšem svá pro i proti a v některých zemích není její použití povoleno. Druhou a zároveň nejpoužívanější možností je odstranění plodu chirurgicky. V tomto případě může dojít k různým komplikacím, které jsou však v dnešní době v maximální míře eliminovány.
Komplikace jsou vzácné, ale je třeba na ně myslet
Jednou z komplikací je například poranění až úplné protržení děložní stěny. Vzniklá jizva může bránit uhnízdění oplozeného vajíčka. Rozšiřování děložního hrdla, zejména při opakovaných interrupcích, může vést k jeho nedostatečnosti. Nedokáže totiž držet těsně zavřené a může hrozit předčasný porod nebo potrat. Někdy se také nepodaří odstranit celé plodové vejce, což vede ke krvácení a následné infekci. Zánět může způsobit neprůchodnost vejcovodů a otěhotnění je pak možné jen s pomocí umělého oplodnění.
Jak se zdá, je tedy nejlepší možnost umělého přerušení těhotenství vůbec nevyužít a raději se před otěhotněním chránit. Někdy to ovšem jinak nejde. Mějte na paměti, že rozhodnutí je sice na matce, zákrok samotný ale patří jen do rukou odborníků.
(jas)
Zdroj:
www.nhs.uk
www.mayoclinic.com
infertility.suite101.com
journals.lww.com