Články - detail

Domů dash Články dash Imunitní systém se může stát zabijákem spermií
Imunitní systém se může stát zabijákem spermií
calendar 23. 7. 2010

Imunitní systém se může stát zabijákem spermií

Neplodnost trápí v průměru jeden z pěti párů v reprodukčním věku. Část z nich nemůže mít děti kvůli tomu, že organismus z partnerů produkuje protilátky proti spermiím.

Neplodnost trápí v průměru jeden z pěti párů v reprodukčním věku. Část z nich nemůže mít děti kvůli tomu, že organismus z partnerů produkuje protilátky proti spermiím.

Tyto protilátky se označují zkratkou ASA, odvozené z anglického termínu "antisperm antibodies". Protilátky mohou být přítomny ve spermatu mužů či v jejich krvi. U žen je pak lze nalézt v hlenu produkovaném v hrdle děložním, v dutině děložní, ve folikulární tekutině, v tekutině vejcovodu i v séru.

Cíl je obtížné najít

Antigenů, tedy míst, kde se protilátky ASA vážou a působí, byly nalezeny a popsány desítky. Přesto je obtížné určit ten hlavní a rozhodující cíl protilátek, na který by se vázaly všechny z nich.

Protilátka se naváže na antigen a toto spojení antigen–protilátka může vyvolat několik reakcí:

  • Může se například stát, že spermie jsou méně pohyblivé, a tudíž i pomalejší.
  • Protilátky také mohou způsobit to, že spermie nemůže proniknout do vajíčka, přestože k němu úspěšně doputovala.
  • Přítomnost ASA protilátek je také leckdy spojena s nižším počtem spermií. Častěji také spermie vypadají odlišně než zdravé, chybí například některá jejich část.

Co spustí tvorbu protilátek proti spermiím

Imunitní systém se formuje již velmi časně ve vývoji jedince. Učí se rozpoznávat buňky vlastního těla tak, aby na ně nereagoval a neničil je. Spermie je ale velice zvláštní buňka, která vzniká až se začátkem puberty. Pro svůj vývoj tedy vyžaduje speciální prostředí.

Spermie se vyvíjí a zraje ve varleti, kde je chráněna tzv. hematotestikulární bariérou. Když je tato bariéra porušena, imunitní systém si všimne jemu neznámé buňky a začne se bránit tvorbou protilátek. Toto ochranné prostředí spermie může být narušeno následkem chronické infekce (například neléčené nákazy chlamydií) či úrazu varlete. Vystavení organismu působení těžkých kovů může také spustit tvorbu protilátek ASA. Jindy může být příčinou například rakovina či torze varlete.

Pro ženský imunitní systém je spermie zcela cizí buňkou. Proto u některých žen s přirozeně sníženou snášenlivostí může kontakt s tímto "cizincem" vyvolat odpověď v podobě tvorby protilátek.

(tek)

Zdroj: www.medscape.com, Jin-Chun Lu; Yu-Feng Huang; Nian-Qing Lu - Expert Rev. Clin. Immunol. 2008; 4 (1): 113–126.

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více