Články - detail

Domů dash Články dash I znečištěné ovzduší může mít vliv na úspěšnost umělého oplodnění
I znečištěné ovzduší může mít vliv na úspěšnost umělého oplodnění
calendar 22. 5. 2010

I znečištěné ovzduší může mít vliv na úspěšnost umělého oplodnění

Podle amerických vědců závisí úspěšnost umělého oplodnění nejen na kvalitě vajíček a spermií, ale své může říct i prostředí, ve kterém budoucí maminka žije.

Podle amerických vědců závisí úspěšnost umělého oplodnění nejen na kvalitě vajíček a spermií, ale své může říct i prostředí, ve kterém budoucí maminka žije. Znečištěné ovzduší prý podle studie, které se během sedmi let zúčastnilo na 7 400 amerických žen, snižuje při umělém oplodnění šanci na úspěch. Podle dalších studií zase zvyšuje riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.

Škodlivý NO2

Známá škodlivina oxid dusičitý (NO2), hojně obsažená ve výfukových plynech, byla podle výsledků studie spojena s nižší úspěšností umělého oplodnění. Jakmile v oblasti laboratoře, kde se provádělo umělé oplodnění, nebo v blízkosti domova budoucí matky překročily hladiny oxidu dusičitého v ovzduší průměrné hodnoty, šance na miminko klesla.

Ozón: jednou dobrý, podruhé špatný

Co se ozónu týká, byly výsledky o něco složitější. Pokud byly hodnoty ozónu vyšší během implantace embrya do dělohy, nebylo to příliš pozitivní znamení. Vyšší hladiny ozónu v době ovulace zase překvapivě znamenaly vyšší šanci na miminko. Proč je tomu jednou tak a jednou onak, zatím vědci nevědí.

Ani vědci nemohou vědět všechno

Stejně tak ani přesně nevědí, jak škodliviny z ovzduší ovlivňují úspěšnost umělého oplodnění. Doktor Legro z Pennsylvania State University College of Medicine na to má svoji teorii. Podle něj by škodliviny z ovzduší mohly vyvolat v těle jakousi zánětlivou reakci, zvýšit tvorbu škodlivých volných radikálů nebo způsobit, že se krev více sráží. To vše samozřejmě může těhotenství negativně ovlivnit.

Spojitost mezi hladinami oxidu dusičitého v ovzduší a tím, zda se umělé oplodnění podaří, či nikoli, vědci označují jako statisticky významnou. V reálném životě je však podle doktora Legra vliv škodlivin v ovzduší jen velmi malý.

(jas)

Zdroj: www.reuters.com

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více