22. 5. 2010
I znečištěné ovzduší může mít vliv na úspěšnost umělého oplodnění
Podle amerických vědců závisí úspěšnost umělého oplodnění nejen na kvalitě vajíček a spermií, ale své může říct i prostředí, ve kterém budoucí maminka žije.
Podle amerických vědců závisí úspěšnost umělého oplodnění nejen na kvalitě vajíček a spermií, ale své může říct i prostředí, ve kterém budoucí maminka žije. Znečištěné ovzduší prý podle studie, které se během sedmi let zúčastnilo na 7 400 amerických žen, snižuje při umělém oplodnění šanci na úspěch. Podle dalších studií zase zvyšuje riziko předčasného porodu a nízké porodní hmotnosti.
Škodlivý NO2
Známá škodlivina oxid dusičitý (NO2), hojně obsažená ve výfukových plynech, byla podle výsledků studie spojena s nižší úspěšností umělého oplodnění. Jakmile v oblasti laboratoře, kde se provádělo umělé oplodnění, nebo v blízkosti domova budoucí matky překročily hladiny oxidu dusičitého v ovzduší průměrné hodnoty, šance na miminko klesla.
Ozón: jednou dobrý, podruhé špatný
Co se ozónu týká, byly výsledky o něco složitější. Pokud byly hodnoty ozónu vyšší během implantace embrya do dělohy, nebylo to příliš pozitivní znamení. Vyšší hladiny ozónu v době ovulace zase překvapivě znamenaly vyšší šanci na miminko. Proč je tomu jednou tak a jednou onak, zatím vědci nevědí.
Ani vědci nemohou vědět všechno
Stejně tak ani přesně nevědí, jak škodliviny z ovzduší ovlivňují úspěšnost umělého oplodnění. Doktor Legro z Pennsylvania State University College of Medicine na to má svoji teorii. Podle něj by škodliviny z ovzduší mohly vyvolat v těle jakousi zánětlivou reakci, zvýšit tvorbu škodlivých volných radikálů nebo způsobit, že se krev více sráží. To vše samozřejmě může těhotenství negativně ovlivnit.
Spojitost mezi hladinami oxidu dusičitého v ovzduší a tím, zda se umělé oplodnění podaří, či nikoli, vědci označují jako statisticky významnou. V reálném životě je však podle doktora Legra vliv škodlivin v ovzduší jen velmi malý.
(jas)
Zdroj: www.reuters.com