Články - detail

Domů dash Články dash I ženy s Turnerovým syndromem dnes mohou otěhotnět
I ženy s Turnerovým syndromem dnes mohou otěhotnět
calendar 17. 5. 2013

I ženy s Turnerovým syndromem dnes mohou otěhotnět

S diagnózou neplodnosti se většina žen osobně setká až v okamžiku, kdy se jim delší dobu nedaří přijít do jiného stavu.

S diagnózou neplodnosti se většina žen osobně setká až v okamžiku, kdy se jim delší dobu nedaří přijít do jiného stavu. Ne tak nemocné s Turnerovým syndromem. Tyto ženy již předem vědí, že pro ně období snahy o miminko pravděpodobně nebude jednoduchou životní etapou. Naděje ale existuje!

Projevy jsou různé 

Turnerův syndrom je vrozené onemocnění, které postihuje pouze dívky. Patří mezi takzvané chromozomální aberace, podobně jako známější Downův syndrom, a je pro něj typická nepřítomnost chromozomu X ve všech nebo jen v některých buňkách. Projevy onemocnění jsou různorodé a více či méně závažné. Pro Turnerův syndrom je typický:

  • nižší vzrůst,
  • přítomnost kožních řas na krku,
  • abnormality ušních boltců a nehtů,
  • postižení srdce a cév,
  • nedokonalé fungování vaječníků se všemi svými důsledky.

Jednotlivé příznaky syndromu jsou u každé nemocné ženy různě vyjádřeny, a některé mohou dokonce zcela chybět.

Nedokonalé vaječníky

Jedním z projevů onemocnění je přítomnost nesprávně tvarovaných a fungujících vaječníků. V nejtěžších případech mají nemocné namísto zdravých orgánů pouze jakési vazivové pruhy, které neobsahují žádné zárodečné buňky. Související nedostatek ženských pohlavních hormonů pak nedovoluje správný rozvoj sekundárních sexuálních znaků, jako jsou pubické ochlupení, ženské tvarování postavy a růst prsou. Stejně tak nedochází k nastartování menstruačního cyklu nebo je tento cyklus nepravidelný. Výsledkem je snížená plodnost a neschopnost otěhotnět bez lékařské pomoci.

Těhotenství má i svá rizika

Ačkoliv by v minulosti žena s Turnerovým syndromem jen velmi vzácně otěhotněla přirozenou cestou, dnes je plánování mateřství i s touto diagnózou myslitelné. Je tomu tak díky možnosti hormonální terapie a umělého oplodnění, obvykle s využitím darovaného vajíčka. Ženy však musí být před oplodnění i po něm pečlivě sledovány, neboť je pro ně těhotenství rizikové, a to z následujících důvodů:

  • představuje velkou zátěž pro srdečně-cévní systém, který bývá u nemocných často postižen,
  • hrozí častější potraty,
  • nepoměr mezi plodem a pánví bývá důvodem k provedení císařského řezu.

(veri)

Zdroj: www.health24.com

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Pokrok metod asistované reprodukce je stále větší. Čím to je?

Během více než 40 let své existence prošly metody asistované reprodukce značnou proměnou. V každém dílčím kroku byla zavedena celá řada zlepšení, která společně mají výrazný vliv na celkovou úspěšnost léčby neplodnosti. To je jistě potěšující skutečnost, neboť zájem o tyto metody v posledních letech stále roste.

Číst více
Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Nepravdy, polopravdy a mýty o neplodnosti

Výhodou moderní doby je skutečnost, že umožňuje snadný přístup k mnoha informacím. Nejinak je tomu i v případě otěhotnění. I zde je však možné narazit jak na informace seriózní, tak na ty zavádějící či vysloveně nesmyslné. V tomto krátkém přehledu naleznete nejčastěji opakované bludy, výmysly a polopravdy.

Číst více