Články - detail

Domů dash Články dash I v předčasné menopauze lze otěhotnět
I v předčasné menopauze lze otěhotnět
calendar 6. 10. 2010

I v předčasné menopauze lze otěhotnět

K menopauze dochází obvykle ve věku kolem padesáti let. V tomto období končí pravidelné menstruační krvácení a snižuje se tvorba hormonů, které produkují vaječníky.

K menopauze dochází obvykle ve věku kolem padesáti let. V tomto období končí pravidelné menstruační krvácení a snižuje se tvorba hormonů, které produkují vaječníky. Žena tak ztrácí možnost otěhotnění. Co když ale k přechodu dojde příliš brzy?

Když se vaječníky rozhodnou odpočívat

Dojde-li k přechodu před čtyřicátým rokem věku, mluvíme o předčasné menopauze nebo také o předčasném selhání vaječníků. Projeví se zástavou menstruace (amenoreou) a bohužel také neplodností. Pokud však takový stav postihne mladou dívku ještě před pubertou, menstruační krvácení u ní nestihne ani začít a rovněž nedojde k rozvoji prsů, růstu ochlupení a podobně. Z holčičky se zkrátka nestane žena.

Předčasná menopauza postihuje asi 1 % žen a bývá příčinou stejného procenta neplodností. Selhání vaječníků je však důvodem jen 10 % všech případů zástavy menstruace. Amenorea může být totiž způsobena mnohými jinými faktory, jako například těhotenstvím, náhlým zhubnutím, extrémní fyzickou aktivitou nebo stresem. Ničivou sílu může mít léčba i infekce

Příčinu předčasného ovariálního selhání se ne vždy podaří vypátrat. Může se však jednat o vrozenou poruchu vývoje vaječníků, brzké vyčerpání zásob vajíček z důvodu jejich nízkého počtu, dědičné onemocnění, autoimunitní chorobu – tvorbu protilátek útočících proti vlastním vaječníkům –, poškození ovarií infekcí nebo protinádorovou léčbou a v neposlední řadě také chirurgické odstranění vaječníků z nejrůznějších důvodů.

Transplantace vaječníků

Touží-li přesto žena trpící předčasnou menopauzou po miminku, lékaři jí v dnešní době mohou pomoci. Metody asistované reprodukce v tomto případě nabízí přenos darovaného vajíčka oplodněného partnerovou spermií. Moderní medicína však s nadějí sleduje výzkum, který je prováděn na poli transplantace vaječníků. Díky této metodě by totiž v budoucnu mohlo být možné odebrat ženě její vlastní ovariální tkáň, uchovat ji a později transplantovat. Tak by se předešlo úplnému zničení vaječníků například během chemoterapie nebo vyčerpání všech vajíček, je-li jich v ovariu od počátku malé množství.

(veri)

Zdroj: www.ivf-infertility.com

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Možnosti prevence neplodnosti při onkologické léčbě

Reakce na diagnózu onkologického onemocnění jsou různé. Strach, stres, nejistota, zmatek, smutek. Málokdo má v takové chvíli sílu plánovat, co nastane, až svou nemoc šťastně překoná. Nicméně i to je velmi důležité, zvláště v případě, kdy mají léčbu podstoupit mladí lidé, kteří mají založení rodiny teprve před sebou. Poruchy plodnosti jsou totiž jedním z nejčastějších dlouhodobých nežádoucích účinků onkologické léčby.

Číst více
Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Na co myslet ještě dříve, než je mateřství na pořadu dne

Moderní doba, která nám všemožnými způsoby ulehčuje život, přináší do našeho světa i mnohé nástrahy, z nichž některé narušují přirozený koloběh věcí. Jedním z těchto projevů může být skutečnost, že čím dál více párů není schopno počít potomka přirozenou cestou a musí vyhledat pomoc lékařů.

Číst více
Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více