#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Články - detail

Domů dash Články dash I sport může mít vliv na plodnost!
I sport může mít vliv na plodnost!
calendar 29. 7. 2009

I sport může mít vliv na plodnost!

Sportem k trvalé invaliditě? Rozhodně ne! Cvičení je totiž dobré pro fyzické i duševní zdraví, a navíc rozumně intenzivní sport může pomoci i otěhotnět!

Sportem k trvalé invaliditě? Rozhodně ne! Cvičení je totiž dobré pro fyzické i duševní zdraví, a navíc rozumně intenzivní sport může pomoci i otěhotnět! Cvičení totiž snižuje podíl tělesného tuku, což pro některé ženy může mít velký význam.

Tuk ovlivňuje plodnost

Protože asi 30 % ženských hormonů (estrogenů) pochází z tukových buněk, příliš mnoho, nebo naopak i příliš málo tělesného tuku může narušit hormonální rovnováhu a snížit tak šance na těhotenství. Množství tuku už jen 10–15 % nad nebo pod normou totiž může přispívat k poruše plodnosti.

Rozumně intenzivní, pravidelné cvičení naopak spaluje nadbytek tuku, a tím posiluje nejen plodnost, ale i ostatní části lidského těla. Lékaři proto doporučují pravidelné cvičení, třicet minut denně 4–5 dní v týdnu. To totiž dokáže s tělesným tukem udělat divy!

Všeho s mírou

Nic se nemá přehánět a u sportu to platí také. Nadměrné, příliš intenzivní cvičení totiž vede k snížení plodnosti také. Proto by páry, které svůj organismus přespříliš zatěžují a nemohou počít miminko, měly svou sportovní aktivitu konzultovat s lékařem. Ideální cvičení je například běh nebo plavání.

Pokud ale sportu příliš neholdujete, nevadí, snažte se alespoň více hýbat. Choďte například po schodech místo jízdy výtahem. Choďte tančit nebo jděte do práce pěšky místo autem či hromadnou dopravou.

Zbavte se stresu, cvičte tai-chi nebo jógu

Dalším faktorem, který hraje roli v nemožnosti mít miminko, je i stres. Proto je třeba se ho zbavit, a nejlépe přímo v kombinaci s cvičením. Ideální proto je například tai-chi nebo jóga.

Tai-chi je populární na celém světě, protože je to dokonalé cvičení pro mysl, tělo a ducha. Cvičení zahrnuje pomalé, vznešené a soustředěné pohyby při současném hlubokém dýchání. Tai-chi prokazatelně snižuje hladinu stresových hormonů v lidském těle, a je to tedy ideální způsob relaxace.

Jóga navozuje uvolnění, zlepšuje krevní oběh a snižuje stres a úzkost a zároveň se při ní i posiluje svalstvo. Techniky jógy zahrnují specifické polohy, hluboké dýchání a někdy i meditaci. Výhodou jógy je ale především to, že techniky po jejich zvládnutí lze použít kdekoli – například u pracovního stolu nebo při cestě autem.

(kam)

Zdroj: www.rodina.cz

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Obezita, rakovina – jak mohou ovlivnit plodnost?

Rozmnožovací soustava je velice složitý systém, který je propojen s celým lidským organismem, a proto může být ovlivněn nemalou řadou faktorů. Mnoho z nich s sebou přináší moderní doba, čímž nechtěně snižuje schopnost mnoha párů přirozeně počít potomka. Na vině je jak nezdravý životní styl, tak odsouvání mateřství do pozdějšího věku a vysoká míra stresu, které je každý z nás denně vystaven. K těmto běžným vlivům pak přistupují různé nemoci, včetně těch nádorových či autoimunitních, které mohou přímo či nepřímo zasahovat do funkčnosti reprodukčního aparátu.

Číst více
Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Jak může fyzioterapie podpořit plodnost?

Neplodnost se v současné době stává celosvětovým problémem, se kterým se potýká přibližně 15–20 % párů v reprodukčním období. Se vzrůstajícím věkem páru se riziko ještě zvyšuje. Na vině je v mnoha případech nezdravý životní styl charakterizovaný patologickými pohybovými stereotypy a provázený stresem, který se ještě prohlubuje ve chvíli, kdy pár zjistí komplikace při početí potomka. Pro odstranění řady obtíží (tzv. funkční sterility) může být využito fyzioterapie (pohybové terapie). Hlavním cílem tohoto oboru je diagnostika a léčba poruch pohybového aparátu a zároveň prevence jejich vzniku.

Číst více